Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


50 najlepszych miejsc na Maderze wg. Tobi'ego


Podróż na Maderę

Autor: Tobi Hughes

Być może nie będziesz mieć tyle czasu, aby odwiedzić wszystkie te miejsca podczas pobytu na Maderze, lista ta obejmuje miejsca warte zobaczenia, kilka restauracji gdzie według mnie należy zjeść, i wiele innych pomysłów, o których przeciętny turysta prawdopodobnie nigdy nie słyszał.

Mam nadzieję, że lista ta będzie najlepszym wstępem do udanego wypoczynku na wyspie. Poświęciłem wiele czasu, sporo myślałem o tym, jak ma wyglądać ta lista. Mogę szczerze powiedzieć, że 90% miejsc z tej listy sam odwiedziłem. Dodałem także kilka wskazówek, których nie znajdziemy w przewodnikach.

Do każdej pozycji na liście, dodałem zdjęcie. Lista nie jest w żadnym określonym porządku oprócz ostatniego wpisu, najlepsze zawsze zostawia się na koniec prawda?

Bardzo chciałbym usłyszeć od was jak udały się Wam wakacje, a także ile miejsc z tej listy odwiedziliście, więc proszę dać mi o tym znać.


Tobi Hughes
www.tobiinmadeira.com


1

Bar Viola Bar Viola jest moim ulubionym miejscem gdzie jem tradycyjną Espetada (wołowina na patyku) frytki, Milho (smażone kukurydza) i sałatki. Sałatka jest prosta, ale tak niezwykła w smaku, że nie uwierzysz ... Bar Viola znajduje się przy głównej drodze (Estr. Joao Goncalves Zarco 596), do Estreito de Camara de Lobos, po prawej stronie, około 500 metrów przed wjazdem do miejscowości. Tel: 291 945 601. Zamknięte w poniedziałki.

2

Mercado dos Lavradores Mercado Dos Lavradores trzeba koniecznie zobaczyć, jest pełen wspaniałego koloru. Bądź ostrożny - niektórzy sprzedawcy pozwalają spróbować owoców; Nie kupuj od nich ponieważ mają zawyżone ceny. Piątek jest ruchliwym i najlepszym dzień, aby przejść.

3

Festiwal kwiatów Festiwal kwiatów to jedno z największych wydarzeń Madery. Przyciąga tysiące turystów z całego świata. Festiwal ten obecnie odbywa się w maju, więc należy sprawdzić datę przed zaplanowaniem wakacji.

4

Oglądanie wielorybów Oglądanie wielorybów i delfinów jest wspaniałym przeżyciem, trzeba mieć wielkiego pecha, żeby nie zobaczyć na własne oczy tych stworzeń podczas specjalistycznych rejsów. Rejsy te organizuje wiele firm, za osobę należy zapłacić € 25 - € 30 możliwe są rabaty dla większych grup i rodzin.

5

Pico Ruivo Ogrody botaniczne są warte odwiedzenia, można po nich chodzić dookoła, są także rajem dla ptaków. Z ogrodów rozciągają się wspaniałe widoki na Funchal. Najlepszy czas na odwiedziny to wiosna i lato. Wstęp kosztuje tylko € 3,00 można pokusić się o wycieczkę połączoną z przejazdem dwiema kolejkami linowymi za około € 28,00. Do ogrodów można się też dostać autobusem numer 31 co jest wydarzeniem samym w sobie.

6

Promenady Promenady otwarte w maju 2011 roku, umożliwiają spacer od plaży Praia Formosa do Camara de Lobos, małej wioski rybackiej, gdzie Churchill malował obrazy. Spacerując możesz rozkoszować się wspaniałymi widokami i przyjemną morską bryzą. Należy uważać po zmroku, ponieważ zdarzają się rozboje więc najlepiej chodzić w grupie.

7

Pod pasem startowym Madera Jeśli masz samochód, to jest to najlepszy sposób, aby zobaczyć wyspę, ale jeśli przytrafi się deszczowy dzień warto udać się na lotnisko. Niewielu turystów to wie, ale poniżej pasa startowego lotniska są chodniki i obiekty sportowe z dobrze utrzymanym ogrodem i co ważne nigdy nie pada tam deszcz.

8

Poncha Poncha jest jednym z tradycyjnych napojów Madery, przygotowana z rumu z lokalnej trzciny cukrowej, świeżej cytryny i miodu. Bar w Serra de Agua "TABERNA da Poncha" jest bardzo popularnym miejscem i nie powinien być pominięty. Znajduje się przy po drodze do Vicente po lewej stronie. Upewnij się, że masz swoją wizytówkę!!!

9

Avenida Arriaga Obserwowanie ludzi, wszyscy to kochają, mogę siedzieć godzinami i to robić. Najlepsze miejsca są na Avenida Arriaga w Funchal - Golden Gate lub Cafe Teatro. Spodziewaj się zapłacić około € 1.30 za białą kawę, spróbuj pastel de nata, czyli tradycyjnej portugalskiej tarty z kremem za około € 1,00 ...

10

Sylwester na Maderze Sylwester na Maderze, to jest coś co myślę, że każdy musi doświadczyć co najmniej raz w życiu. Ludzie schodzą się nad zatokę o północy, także z wielu statków wycieczkowych, aby zobaczyć spektakularny pokaz. To jest coś, na co trzeba się przygotować i najlepiej zarezerwować dobre miejsce wcześniej.

11

Lewady Lewady są unikatem na Maderze, stanowią system nawadniania - przynoszą wodę z&nbsgór w niższe rejony wyspy. Wędrówki wzdłuż nich są jedynym sposobem, żeby zobaczyć prawdziwą Maderę. Istnieje wiele lewad, postaraj się skorzystać choć z jednej z&nbsnich.

12

Kolejka linowa Monte Kolejka linowa w Funchal jest świetnym sposób, aby zobaczyć miasto z lotu ptaka; górna stacja znajduje się w Monte, gdzie znajdują się ogrody tropikalne. Wracając do Funchal możesz skorzystać z wiklinowych sań, przejazd nimi jest stosunkowo drogi, choć można sobie na to pozwolić – jest to jedyna okazja w życiu. Jeśli nie zdecydujesz się na powrót saniami do miasta dostaniesz się pieszo, jest to krótki spacer, więc nie warto brać taksówki, cena może być za wysoka jak na tak krótki przejazd.

13

Promenada Santa Cruz Promenada w Santa Cruz jest jedną z najdłuższych na wyspie co sprawia, że jest idealna na spacer wzdłuż brzegu morza. Przy promenadzie jest kilka restauracji do których można wejść na drinka i przekąskę, są także kąpieliska jeśli masz ochotę popływać. Zaparkuj przy Aqua Parque jeśli masz ochotę na miły długi spacer.

14

Taras widokowy na lotnisku Powiedziałbym, że 90% turystów, którzy odwiedzają Maderę nie oglądają lotniska z tarasu widokowego na 3 piętrze. Jest to prawdopodobnie najlepszy taras widokowy na świecie, gdzie można obserwować ładowanie bagaży do samolotu i przede wszystkim starty i lądowania. Jest tu również kawiarnia, ale ceny są wysokie. Jeśli chcesz odwiedzić to miejsce musisz to zrobić przed przejściem przez kontrolę celną.

15

Festiwal gastronomiczny w Machico Festiwal gastronomiczny w Machico to największy festiwal gastronomiczny na wyspie, ze wspaniałą rozrywką każdej nocy, tanią żywnością i napojami oraz fantastyczną atmosferą. Tego wydarzenia nie można pominąć, jeśli jesteś na wyspie od końca lipca do pierwszego tygodnia sierpnia.

16

Restauracja w akwarium Canical Restauracja Akwarium w Caniçal, jeśli będziesz w okolicy koniecznie musisz się tu zatrzymać. Myślę, że jest to jedno z najtańszych miejsc z jedzeniem i piciem na wyspie, a obsługa jest szybka i przyjazna. Mają talerz dnia od poniedziałku do piątku za 5,00 euro.

17

Atlantic Festiwal Atlantic Festiwal odbywa się w czerwcu, każdej sobotniej nocy port rozświetla pokaz sztucznych ogni przy akompaniamencie muzyki, pokaz trwa około 20 minut. Jeśli jesteś na Maderze w czerwcu nie zapomnij o tym wydarzeniu i przyjdź do portu wcześniej aby mieć jak najlepsze miejsce. Pokaz zaczyna się o 22.30.

18

Jaskinie w Sao Vicente Jaskinie w Sao Vicente to edukacyjna wycieczka, podczas której zapoznamy się z erupcjami wulkanicznymi, które stworzyły Maderę. Zwiedzający mogą podróżować po jaskiniach przez szereg wulkanicznych tuneli i lawowych jezior. Na koniec wyświetlany jest krótki film, który jest nowością na trasie. Wejście € 8,00.

19

Curral das Freiras Curral das Freiras (Dolina Zakonnic) jest nadal jedną z najbardziej odizolowanych wiosek na wyspie, wieś leży w tym, co jest uważane za krater wygasłego wulkanu. Nie przegap punktu widokowego Eira do Serrado, gdzie można rozkoszować się wspaniałymi widokami na dolinę. Porada - Uważaj na ceny w Curral das Freiras.

20

Porto Santo Porto Santo jest siostrą Madery, z 9 km plażą o złotym piasku. Na wyspę można dotrzeć promem, który kosztuje około 50 euro w dwie strony. Wyspa jest niewielka i można ją zwiedzić w jeden dzień taksówką lub wypożyczyć rower a nawet obejść na pieszo. Jeśli masz czas, warto zobaczyć.

21

Hotel Quinta Splendida Hotel Quinta Splendida w Caniço, ma własne ogrody botaniczne, które warto odwiedzić w wolnej chwili. Można po prostu wejść i pospacerować po ogrodach, oczywiście tak, żeby nie przeszkadzać gościom hotelowym. Hotel posiada również szeroki wybór barów i restauracji, w tym restauracje tajską.

22

Blandy's Nie opuszczaj wyspy bez degustacji wina Madera. Blandy’s jest jedną z największych i najpopularniejszych winiarni. Degustacja win kosztuje € 5, jeśli chcesz możesz też zwiedzić tą winiarnie. D'Oliviera to kolejne świetne miejsce, degustacja jest bezpłatna, znajduje się Municiple Sq. na Rua dos Ferreiros.

23

Dywany kwiatowe Dywany kwiatowe na Maderze. Jeśli odwiedzisz Maderę podczas Festiwalu Kwiatów wtedy zobaczysz dywan ułożony z kwiatów w Funchal. Podobne dywany zobaczysz w każdej wiosce latem jako część wydarzeń religijnych. W Canico taki dywan można zobaczyć pod koniec lipca, największy jest ten w Estreito de Camara de Lobos w połowie sierpnia.

24

Ried Palace Reid Palace Hotel, jest jednym z pierwszych hoteli zbudowanych na wyspie. Jest popularny między innymi ze względu na serwowana tutaj popołudniową herbatę. Spodziewaj się zapłacić około 30,00 €za osobę, za rozmaite herbaty, kanapki i ciastka.

25

Nurkowanie Krystalicznie czyste wody Atlantyku oferują wspaniałe warunki do nurkowania. Czeka tu na Ciebie nowy świat. Jedno z najlepszych centów do nurkowania to Manta Dive w Caniço, gdzie zostaniesz zabrany na fantastyczna przygodę do rezerwatu Garajau, żeby zbadać podwodne życie.

26

Miradouro Niezależnie od sposobu w  jaki podróżujesz po Maderze, możesz natknąć się na znaki Miradouro (punkt widokowy). Gorąco polecam zobaczyć ich jak najwięcej, jeśli przejeżdżasz w pobliżu takiego znaku. Upewnij się, że masz ze sobą aparat, są to idealne miejsca do zrobienia wspaniałych zdjęć.

27

Cafe do Museu Na Praca Municipio w Funchal, znajdziesz Cafe do Museu, są tutaj najlepsze kanapki. Jest to idealne miejsce, jeśli chcesz zjeść lekki lunch, a ciasto czekoladowe jest nie do przebicia. Podaje się je w różnych rozmiarach, myślę, że najmniejszy, trzeci wystarczy dla każdego. Kanapki kosztują około € 3.50.

28

Garajau Garajau jest rezerwatem przyrody, znajdziesz tutaj figurę Cristo Rei, wspaniałe widoki na południowe wybrzeże i plażę poniżej. Na plażę przy której znajduje się restauracja można dojechać kolejką linową. Parking jest bezpłatny, przejazd kolejka kosztuje €  2 w  wie strony, latem można również dojechać samochodem.

29

Prego Inną popularną przekąską jest "Prego" czyli stek serwowany na tradycyjnym chlebie "bolo do Caco" z  sałatą i pomidorem. "Prego specjal" ma dodatek sera i szynki, a czasem dodaje się jajko. Beer House to najlepsze miejsce, aby spróbować tej przekąski, znajduje się tuż na prawo od portu w Funchal. Warzą też własne piwa, które warto spróbować.

30

Santana Santana słynie z  tradycyjnych trójkątnych domów. Jeśli będziesz w okolicy, możesz zajrzeć do wnętrza jednego z takich domów, który wygląda na stale zamieszkiwany, na powitanie dostaniesz likier. Ten dom znajduje się naprzeciwko stacji benzynowej Repsol.

31

Świąteczny Nocny Targ Jeden z najlepszych dni na Maderze to 23 grudnia, gdy odbywa się Świąteczny Nocny Targ. Ulice wokół Mercado dos Lavradores są pełne ludzi i straganów z owocami oraz warzywami. Produkty sprzedawane są przez całą noc, wewnątrz targu śpiewa się kolędy od 23 do północy. To jest naprawdę magiczna noc. Nie zapomnij nosić czapki św. Mikołaja!!!

32

Fort São Tiago Fort São Tiago na starym mieście Funchal i znajdująca się tutaj restauracja oferuje trzy daniowe menu plus wino za € 39,00 od osoby. Jeśli chcesz poczuć się specjalnie wieczorem, to jest to idealne miejsce do odwiedzenia. Jedzenie i obsługa jest doskonała.

33

Tropikalne ogrody Tropikalne ogrody są jedną z  chętniej odwiedzanych atrakcji Madery, wejście kosztuje € 10,00. Jest to adekwatna cena za wstęp do tego miejsca, ogrody są dobrze utrzymane. Potrzeba co najmniej 3 godzin żeby zobaczyć całość. Jeśli kochasz robienie zdjęć to będziesz w raju.

34

Prainha Jeśli masz ochotę na spędzic dzień na naturalnej piaszczystej plaży, musisz udać się do Prainha. Ta plaża znajduje się tuż przy Caniçal. Blisko plaży znajduje się bezpłatny parking. Przy plaży jest mały bar z przekąskami otwarty w okresie letnim. Znajduje się tu kilka ciekawych punktów widokowych, gdzie można usiąść na ławce i podziwiać przyrodę.

35

Cabo Girão Cabo Girão jest jednym z najwyższych klifów na świecie, ma 580 metrów wysokości, widoki zapierają dech w piersiach, dlatego warto odwiedzić to miejsce. W listopadzie 2012 otwarto platformę widokową ze szklana podłogą... Mam nadzieję, że nie masz lęku wysokości...

36

Karnawał Luty przynosi Karnawał na Maderę, który trwa 5 dni, piątek to ostatki. Główna parada odbywa się w sobotnią noc, zabawy karnawałowe we wtorek po południu, który jest dniem świątecznym na Maderze. Piątkowa noc jest bardzo nietypowa, każdy ubiera się jak płeć przeciwna, z  roku na rok ten zwyczaj staje się popularniejszy.

37

Baseny naturalne w Porto Moniz Porto Moniz na dalekim północnym zachodzie jest najczęściej odwiedzaną miejscowością poza Funchal. Pamiętaj, aby zabrać kostiumy kąpielowe - naturalne baseny skalne są idealne do pływania i kąpieli w promieniach słońca. Morze często jest bardziej wzburzone na północnym wybrzeżu więc wybierz się tutaj w ciepły, bezwietrzny dzień. Wstęp na baseny około € 1.50.

38

Santa da Serra Santa da Serra jest doskonałym miejscem do odwiedzenia w niedzielę. Tutaj można kupić od lokalnych sklepikarzy wołowinę na patyku (espetada), chleb, masło oraz butelkę czerwonego wina i Laranjada którą należy wymieszać. Następnie przejdź naprzeciwko rzeźnika, gdzie można upiec mięso na otwartym ogniu w tradycyjny sposób.

39

Rally Madeira Wine Koniec lipca przynosi Rally Madeira Wine, samochody ścigają się po wyspie przez kilka dni, ale wszystko zaczyna się w Funchal, gdzie rajd odbywa się wokół Avinida do Mar. Są to bardzo ekscytujące i pełne emocji popołudnia i wieczory w Funchal.

40

Lewady Lewady mogą zaprowadzić Cię na najwyższe szczyty Madery. Jedna z wędrówek prowadzi przez centralny masyw górski z Pico do Arieiro do Pico Ruivo, spacer trwa około 5 godzin, a sceneria zapiera dech w piersiach. Należy pamiętać, że to nie jest idealne miejsce dla ludzi, którzy cierpią z powodu zawrotów głowy, a pogoda może szybko zmienić, dlatego też na wędrówkę wybierz pogodny dzień.

41

Piknik na Maderze Piknik na Maderze. Na wyspie znajduje się wiele miejsc - niektóre z  nich to punkty widokowe gdzie można urządzić grilla, ze stołami oraz ławkami do siedzenia często jest bieżąca woda. Wystarczy po prostu spakować jedzenie, picie i ruszać w drogę. To jest naprawdę świetna rzecz na Maderze.

42

Górska droga Nowa górska droga otwarta w listopadzie 2012 roku prowadząca z Pico do Arieiro do Eira do Serrado. Jadąc tą droga jesteśmy otoczeni fantastycznymi widokami. Żeby docenić walory tej trasy na wycieczkę należy wybrać się przy dobrej pogodzie. Droga jest wąska i zamykana po zachodzie słońca.

43

Nikita Camara de Lobos jest miejscem znanym z Poncha i Nikita. Miejscowość ta ożywia się w weekendy wieczorem gdy otwiera się wszystkie małe bary gdzie serwuje się napoje we wszystkich smakach. Wspomniałem o Poncha w  punkcie 8, Nikita to koktajl alkoholowy, który po prostu trzeba spróbować. Przygotowany z lodów, wina, piwa i ananasa, dostępny również w innych smakach.

44

Quinta Musisz odwiedzić przynajmniej jedną Quinta podczas pobytu na Maderze. Quinta to stary dwór, jest ich wiele na wyspie, niektóre są hotelami, inne stoją puste i zaniedbane, niektóre z  nich są zamieszkiwane przez rodziny. Wiele z nich można zwiedzać, ja polecam "Quinta das Cruzes" na Rua do Surdo.

45

Quinta da Boa Vista Quinta da Boa Vista ma ogromny wybór storczyków. Ta rodzinna (angielska) Quinta ma dużo do zaoferowania zwiedzającym, znajdziemy tutaj wiele niezwykłych gatunków roślin, w  tym największe odmiany storczyków na wyspie. Quinta znajduje się na Rua do Lombo da Boa Vistaw Funchal. Wstęp około Wstęp około  €  4.

46

Quinta do Arco Jeśli odwiedzisz Arco de Sao Jorge w&nbs północnej części wyspy musisz odwiedzić Quinta do Arco Rose Gardens. Znajduje się tu ponad 1700 unikalnych gatunków róż, ogrody mają także herbaciarnie i restauracje. Ogrody są otwarte od kwietnia do grudnia.

47

Pe de Cabra Pe de Cabra jest mniej znanym napojem na wyspie, ale jest naprawdę smaczny. Nie zamierzam powiedzieć, z czego jest robiony po prostu trzeba go spróbować. Najlepszym miejscem jest Pe de Cabra w Sao Martinho, prawie w  Camara de Lobos. Będę musiał dać wskazówki jak tam trafić, także skontaktuj się ze mną. Bar ma ładny taras z którego można oglądać dolinę Socorridos.

48

Wyspy Desertas Wyspy Desertas leżą 25 km przy południowo-wschodnim wybrzeżu Madery, i choć nikt tu nie mieszka są tam strażnicy, którzy strzegą wyspy i jej przyrody. Na wyspy organizowane są wycieczki, taka impreza trwa cały dzień i kosztuje około € 80,00. Zobaczysz foki, wiele ptaków a  także inne dzikie zwierzęta.

49

Prazeres mini zoo Prazeres na dalekim południowym zachodzie wyspy jest jedną z najbardziej malowniczych miejscowości na Maderze. Wiele osób nie wie, ale znajduje się tu mini zoo, które warto zobaczyć jeśli masz dzieci. W  Prazeres jest też również dom cydru i herbaciarnia.

50

Tobi Wreszcie ostatni wpis jest ode mnie. Mam nadzieję, że spodobała Ci się moja lista i udało się znaleźć przydatne informacje o Maderze. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat czegokolwiek z tej listy lub po prostu masz ogólne pytanie o  wyspie będę szczęśliwy, że mogę pomóc. Skontaktuj się ze mną na tobiinmadeira@gmail.com odpowiem w  ciągu 24 godzin, proszę przekazać moją stronę internetową i  bloga rodzinie i  przyjaciołom www.tobiinmadeira.com lub www.madeiraislandnews.com Jestem tutaj, aby pomóc w  sprawach Madery.

Do pobrania


50 najlepszych miejsc na Maderze według Tobi'ego

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.tobiinmadeira.com