Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Caminho do Pináculo e Folhadal - PR 17

Caminho do Norte

Spacer ten prowadzi lewadą Serra i Norte wznosi się na wysokość pomiędzy 1000 m i 1600 m. Oferuje piękne widoki na dolinę São Vicente, przechodzi obszarem wysokogórskich roślin, a także lasem wawrzynowym.


Charakterystyka trasy
Odległość: 14 km;
Czas: 6h 30m;
Najwyższy punkt: 1620 m;
Najniższy punkt: 1000 m;
Start: Lombo do Mouro;
Zakończenie: Encumeada;
Autobus: Rodoeste 6, 139;
Poziom trudności: trudny

Uwagi
Weź wodę pitną;
Tunele na trasie - weź latarkę;
Pogoda ulega częstym zmianom - weź ciepłą odzież
Trasa czasowo zamknięta !

Zaczynamy na drodze ER 110 z Paul da Serra do Encumeada-y, ten szlak prowadzi w okolice Bica da Cana, Casa do Caramujo i Folhadal, zbliża się do końca na drodze ER 228 na skrzyżowaniu Encumeada.

Ścieżka ta prowadzi lewadą Serra i Norte, wznosi się na wysokość pomiędzy 1000 a 1600 metrów, przechodzimy przez wspaniały obszar rodzimej roślinności wysokogórskiej, jak również rodzimych lasów wawrzynowych. Obszar ten jest częścią sieci Natura 2000.

Po drodze pojawia się wspaniały widok na dolinę São Vicente, jak również na przykłady architektury wyspy i dziedzictwa kulturowego. Tak jak w przypadku "ścieżek komunalnych" - część publicznej drogi wykorzystywanej przez wyspiarzy w podróży pomiędzy północną i południową częścią wyspy - wybrukowana. Lewady i tunele wykute w skale, które zostały zbudowane do dostarczania wody z północnej do południowej części wyspy.

Trasa biegnie wzdłuż lewady, chociaż w niektórych miejscach opuszczamy ją i idziemy wybrukowaną ścieżką. Po dotarciu na górę ścieżki w Pináculo, pojawi się wspaniały widok na krajobraz doliny Ribeira Brava w tle i centralnego masywu górskiego, gdzie widać dwa najwyższe szczyty wyróżniające się na wyspie, Pico Areeiro (1817m) i Ruivo Pico (1861m).

Dookoła lewady jest bogata roślinność - małe rośliny endemiczne, których urodę widać w miesiącach wiosennych: storczyk maderski (foliosa Dactylorhiza), jaskier (cortusifolius Ranunculus) który łatwo można rozpoznać po jasnych żółtych kwiatach, chryzantemy Mandon'a (Argyranthemum pinnatifidum) i pelargonie (Geranium palmatum).

Gdy dojdziesz do punktu, w którym lewada którą idziesz dzieli się na dwie odnogi, idź ścieżką po stronie Levada do Norte, która jest wykorzystywana do zasilania elektrowni wodnej w Serra d'Agua.

Kaskady i tunele znajdują się na całej długości tej trasy, a kiedy wyjdzie z ostatniego tunelu, można dotrzeć do Folhadal - nazwa odnosi się do liczebności konwalii (Port., folhados) (arborea Clethra) które można tutaj znaleźć.

W Encumeada można wejść na szlak PR 1.3, który prowadzi do Pico Ruivo.

Uwaga! Jeśli do lewady zamierzasz dojechać autobusem, ten dowiezie Cię tylko do Encumeady. W takim przypadku, aby przejść całą lewadę należy z Encumeady kierować się do Lombo do Mouro drogą ER110 - jest to odcinek o długości około 3 km.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR17 - Caminho do Pináculo e Folhadal - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.