Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Caminho Real da Encumeada - PR 12

Caminho Real da Encumeada

Przechodząca część środkową masywu górskiego wędrówka przecina jedne z najwyższych szczytów na Maderze, można też spojrzeć z góry na Curral das Freiras. Jest to stary "Trakt Królewski", który został wybrukowany jako jeden z głównych szlaków na całej wyspie przez szlachtę.


Charakterystyka trasy
Odległość: 12,5 km;
Czas: 6h 30m;
Najwyższy punkt: 1340 m;
Najniższy punkt: 940 m;
Start: Miradouro da Boca da Corrida;
Zakończenie: E.R. 228 (Encumeada);
Autobus: Rodoeste 6, 139;
Poziom trudności: trudny

Uwagi
Weź wodę pitną;

Trasa rozpoczyna się w Boca da Corrida i biegnie wzdłuż wzniesienia między 1340 a 940 metrów, przechodzi przez część Masywu Centralnego wzdłuż podnóża najwyższego szczytu na Maderze.

To jest stary "Trakt Królewski", który został wybrukowany i służył jako jedna z głównych dróg transportu osób na wyspie. Był używany przez szlachtę na koniu, żony szlachciców leżały w hamakach prowadzonych przez mężczyzn. Są też odniesienia do sklepów spożywczych, które istniały gdzieś na tej drodze, były tu prawdopodobnie stoiska handlowe.

W krajobrazie, który rozgrywa się przed wami, będzie można zobaczyć w dolinie Curral das Freiras. W roku 1566 ta mała miejscowość otoczona ogromnymi górami w centrum wyspy stała się schronieniem dla mniszek z klasztoru Santa Clara, które przyniosły ze sobą skarby z klasztoru gdy piraci zaatakowali Funchal.

Drogi wodne, które przebijają się przez góry wzdłuż tego szlaku utrzymują roślinność, która składa się z gatunków Laurisilva: wawrzyn (Laurus azorica), avokado/smaczliwka (Persea indica), Til / stinklaurel (foetens Ocotea) i konwalia (pinnatifidum Argyranthemum).

Wzdłuż tego szlaku można dostrzec niektóre z rodzimych gatunków ptaków, takich jak zniczek (Rugulus ignicapillus maderensis), zięba (Fringilla maderensis Frigilla), myszołów (Buteo buteo harterti), pustułka (Falco tinnunculus canariensis), gołąb maderski (Columba trocaz) lub pliszka górska (Motacilla cinerea).

Jak przejdziesz w około Pico Grande, w zasięgu wzroku pojawią się osady Serra d'Agua i Encumeada, podobnie jak rurociąg, który prowadzi wody ze zbiornika niezbędne do uruchomienia elektrowni wodnej w Serra d'Água, tym samym wskazuje, że dochodzimy do końca szlaku w Boca da Encumeada.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR12 - Caminho Real da Encumeada - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.