Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Ciekawostki

Las wawrzynowy Madera

O Ludziach

Na Maderze przebywali m.in król Władysław III Warneńczyk, cesarz Karol I Habsburg, którego prochy spoczywają w Monte, Krzysztof Kolumb, księżna Elżbieta zwana Sisi - żona cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa, sir Winston Churchil, Józef Piłsudski, Ernest Hemingway.

Na Maderze mieszka na stałe lub czasowo kilkadziesiąt Polaków, osoba z najdłuższym "stażem" to hrabina Lubomirska, która na Maderze mieszka od 1960 roku.

Najsłynniejszym maderczykiem jest z pewnością piłkarz reprezentacji Portugalii oraz Realu Madryt Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, który urodził się w Funchal w dzielnicy Santo António.

Mieszkańcy Madery mieszkańców Porto Santo nazywają "profetami", z kolei mieszkańcy Porto Santo na maderczyków zwykli mówić "amerykanie".

Niemal połowa mieszkańców wyspy mieszka w Funchal.Konstrukcje

Ciekawą konstrukcja jest lotnisko, które w 2000 roku zostało poddane rozbudowie, która polegała na przedłużeniu pasa startowego. Cel ten osiągnięto wypuszczeniem pasa nad Ocean Atlantycki na 180 kolumnach o wysokości ok 70 metrów każda. Pod pasem startowym biegnie nitka via Rapida w kierunku Machico.

W miejscowości Garaju znajduje się figura Chrystusa Odkupiciela - mniejsza kopia figury znanej z Rio de Janeiro. Postawiona ją w 1927 roku i jest ulubionym miejscem spotkań zakochanych.

Na Maderze jest obecnie ok 200 lewad o długości 2500 km.Przyroda i środowisko

Ponad 60% powierzchni Madery zajmuje Park Narodowy.

Średnia temperatura w styczniu wynosi ok 16 oC, w sierpniu ok 22 oC.

Klif Cabo Girao jest jednym z najwyższych klifów w Europie ma 580 metrów.

Lasy wawrzynowe na Maderze zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.Media

Na Maderze nakręcono dwa pierwsze odcinki serialu emitowanego w TVN Teraz albo nigdy. Sceny kręcono głównie w okolicach Funchal m.in w hotelu Galomar w Canico de Baxio.

Edyta Górniak nagrała na Maderze teledysk do utworu Teraz tu.

Pozostałe

Nazwa Madera wywodzi się od Ilha Madeira czyli Wyspy Drewna lub Zalesionej Wyspy, natomiast Funchal swą nazwę wziął od kopru (por. funcho), który rośnie na wyspie.

Canical jest jednym z ostatnich miejsc w Europie gdzie zaprzestano połowów wielorybów. Wielorybnicy z Madery przez ponad 40 lat zabili 5885 wielorybów.

Wino Madera produkowane jest od przeszło 300 lat, eksport wina stanowi niemal połowę dochodu z eksportu.