Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Śladami Cristiano Ronaldo

Muzeum Cristiano Ronaldo na Maderze

Najbardziej znaną osobą urodzoną na Maderze jest Cristiano Ronaldo. Osoby, które odwiedzają Maderę i wiedzą, że na wyspie urodził się jeden z najlepszych piłkarzy są mocno zdziwione tym, że mieszkańcy nie chwalą się swoim krajanem. Ciężko kupić tutaj jakiekolwiek pamiątki czy koszulki poświęcone lokalnej gwieździe. W ostatm czasie władze Madery starają się wykorzystać potencjał Cristiano Ronaldo chociażby tym, że nazwano lotnisko jego imieniem. Przez wiele lat śladów słynnego piłkarza na Maderze było niewiele. Przez lata najbardziej znanym miejscem był butik CR7 w Funchal przy Rua do Vale D’Ajuda (dokładnie w pobliżu skrzyżowania z Caminho do Camparo), który prowadzi siostra Cristiano – Elma. W grudniu 2013 roku Cristiano otworzył muzeum poświęcone swojej osobie Museu CR7, które mieści się przy Rua Princesa D. Amélia 10 (więcej o muzeum na dole strony). W muzeum znajduje się ponad 120 eksponatów związanych z Cristiano, znajdziemy tutaj m.in piłki, którymi Cristiano zdobył hat-tricki, trofea ze złotym butem i złotą piłką na czele oraz koszulki. Mimo tego od mieszkańców wyspy można się dowiedzieć, że Cristiano nie jest zbytnio lubiany w swoich rodzinnych stronach.

Cristiano urodził się w szpitalu Cruz de Carvalho przy Avenida Luis Camoes we wtorek, 5 lutego 1985 roku o godzinie 10.20 rano, jako czwarte dziecko Marii Dolores dos Santos i Jose Dinisa Aveiro, po Hugo, Elmie i Catii.

„Moja siostra, która pracowała w sierocińcu, powiedziała, że jeśli będzie chłopiec, mogłabym nazwać go Cristiano. Uznałam to za dobry pomysł – opowiada jego matka Dolores. – Mnie i mężowi podobało się imię Ronaldo, jak prezydent Stanów Zjednoczonych (Ronald Reagan, aktor i lokator Białego Domu od 1981 do 1989 roku). Siostra wybrała Cristiano, a my Ronaldo”. Chrzest Cristiano Ronaldo dos Santosa Aveiro odbywa się w kościele w Santo Antonio, który mieści się przy skrzyżowaniu Caminho de Santo Antonio i Caminho Dos Romeiros. Chrztu udziela ksiądz Antonio Rodriguez Rebola, ojcem chrzestnym zostaje Fernao Barrosa Sousa, kapitan drużyny Clube Futebol Andorinha z Santo Antonio.

Cristiano do 12 roku życia mieszkał w domu położonym przy Quinta do Falcao 27 A. Mieszkanie socjalne z trzema pomieszczeniami, zbudowane z pustaków i desek, z eternitowym dachem, zostało zburzone w 2007 roku, żeby uniknąć problemów ze squatersami (domy wyglądem przypominające ten w którym Cristiano mieszkał stoją jeszcze przy ulicy). Rodzina Aveiro od dłuższego czasu już tam nie przebywa. Dolores, matka Cristiano, mieszka w białym, dwupiętrowym domu z widokiem na Atlantyk, w dzielnicy Sao Gonςalo, na drugim końcu Funchal. Elegancki dom, który syn kupił jej razem z tymi dla rodzeństwa – Hugo i Catii. Dzisiaj miejsce, w którym stał dom piłkarza, dzisiaj jest zaniedbane – pomimo tego, że okolica nie jest już biedna – mieszka tutaj teraz klasa średnia. Tata Dinis - w owym czasie - był ogrodnikiem w urzędzie miasta, mama Dolores ciężko pracuje, jako kucharka, aby jej dzieci codziennie miały co jeść. Życie rodziny Aveiro nie było łatwe, podobnie jak wszystkich sąsiadów z dzielnicy, dalekiej od luksusowych hoteli z wybrzeża wyspy. Dom jest za mały dla czwórki dzieci, a za każdym razem, gdy jest burza wszędzie przecieka. Dolores musi prosić o cement i cegły w urzędzie miasta, żeby go naprawić.

Nadchodzi czas, by iść do przedszkola w Externato de Sao Joao da Ribeira, prowadzonego przez Siostry Franciszkanki Matki Bożej Zwycięskiej. Jako sześciolatek Cristiano rozpoczyna naukę w Szkole Podstawowej i Średniej Goncalves Zarco (mieszczącej się przy Caminho da Fé), znanej bardziej, jako Szkoła Barreiros, ponieważ znajduje się bardzo blisko Estadio dos Barrieros, gdzie gra Maritimo. Cristiano to nie wybitny uczeń, dawni nauczyciele wspominają, że nie rozstawał się z piłką. Po szkole grał na ulicy przed domem, to właśnie tutaj między asfaltem, chodnikami i samochodami, grając z dziećmi i starszymi chłopcami, Ronaldo uczy się sztuczek i technik, które wykuwają jego charakter i czynią go wielkim. Poważną przygodę z futbolem Cristiano rozpoczyna w wieku 6 lat, gdy kuzyn Nuno grający w klubie Andorinha zaprasza go, żeby popatrzył jak gra, a później zaczyna treningi w klubie. W wieku 9 lat Cristiano dostaje swoją pierwszą legitymację sportową od Associacao de Futebol do Funchal o numerze 17 182. Wkłada błękitną koszulkę Andorinhi. To klub dzielnicowy z długą historią (został założony w 1925 roku, siedziba znajduje się przy Caminho Ribeirinho 4, natomiast stadion mieści się przy Caminho da Ribeira Grande).

To właśnie w Andorinhi dostał pierwsze lekcje futbolu i powoli zaczął wyrabiać sobie nazwisko – otrzymał nawet przezwisko „Abelinha” (Pszczółka), ponieważ niczym pszczoła nie zatrzymywał się ani na chwilę, robiąc zygzaki po całym boisku.

W ciągu kilku lat, jego nazwisko zaczyna być znane na całej wyspie. Nacional Madera i Maritimo, dwa największe kluby na wyspie, zaczynają interesować się „Abelinhą”. Głosy o chłopcu, który nieźle radzi sobie z piłką, dobiegają do uszu jego ojca chrzestnego Fernao Sousy, który teraz jest odpowiedzialny za młodzież w Nacionalu. „Ku mojemu zaskoczeniu odkryłem, że chodzi o mojego chrześniaka. Wiedziałem, że gra w piłkę – mówi – ale nie przypuszczałem, że jest aż tak dobry. Był znacznie lepszy od pozostałych. Obchodził się z futbolówką w sposób fenomenalny. Miał przed sobą przyszłość. Natychmiast zdałem sobie sprawę, że chłopiec może być ratunkiem dla swej rodziny!”. I nie waha się ani chwili. Decyduje, że trzeba go zabrać do Nacionalu. „Porozmawiałem z matką, powiedziałem, że tak będzie dla niego najlepiej i doszliśmy do porozumienia z Andorinhą”.

Cristiano, kiedy przychodzi do Nacionalu za 20 piłek i dwa zestawy strojów dla drużyny juniorskiej, ma zaledwie 10 lat. „Od razu dostrzegliśmy, że ma wielkie umiejętności – mówi Antonio Mendoca, trener Cristiano w czasie dwóch sezonów, kiedy grał w biało-czarnej koszulce. Jego cechy już wtedy były bardzo widoczne: szybkość, drybling, strzał, wykończenie. Futbol uliczny nauczył go, jak unikać kopniaków, jak omijać przeciwników, jak radzić sobie z chłopcami starszymi od siebie. I wzmocnił również jego charakter. Był bardzo odważny”.

Po kilku latach grania w Nacionalu Fernao Sousa uważa, że nadszedł już czas, aby jego chrześniak dokonał wielkiego skoku. Rozmawia z drugą z osób, która zmieni przeznaczenie chłopca: z Joao Marquesem Freitasem, asystentem prokuratora generalnego i prezydentem Sportingu Lizbona. To on opowiada cuda na temat dziecka urodzonego w Quinta do Falcao. Sporting wysyła kogoś na rozmowę z rodzicami i niedługo potem pod koniec sierpnia 1997 roku 12 letni Cristiano Ronaldo opuszcza Maderę, żeby dołączyć do szkółki Sportingu, zostawiając tym samym za sobą dzieciństwo, rodzinę, przyjaciół i wyspę.

Wykorzystano fragmenty z książki "Ronaldo Obsesja Doskonałości"
Pokaż Śladami Cristiano Ronaldo na większej mapie


CR 7 Museum

Rua Princesa D. Amélia 10
9000-019 Funchal
Tel.: 291 639 880
museucr7@hotmail.com
www.museucr7.com

Wstęp:
dorośli: 7,00 EUR, dzieci poniżej 8 lat, młodzież, studenci i seniorzy: 4,00 EUR.

Godziny otwarcia:
poniedziałek - czwartek: od 10 do 11
piątek - niedziela: od 10 do 12