Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Lewady - spacer z doznaniami

Lewada Madera

Lewady (port. levadas)są to małe kanały irygacyjne, które można znaleźć na Maderze i na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Terminem tym są również opisywane kanały - zwykle mniejsze - które kierują wodę do młynów.

Na Maderze, korzystanie z lewad wynikało z konieczności wprowadzenia dużych ilości wody ze źródeł na północy wyspy, gdzie znajdują się tereny obfite w wodę, na tereny bardziej suche na południowej stronie wyspy.

Lewady zaczęto budować w XVI wieku, a najnowsze z nich pochodzą z 1940 roku, dostarczają wodę do elektrowni wodnych, a także dla celów irygacyjnych. Ich łączna długość to około 3,000 km. Można spacerować po nich na piechotę; co pozwala dotrzeć do serca wyspy, gdzie można spotkać przepiękne krajobrazy. Emocje gwarantowane!

Maderyjskie "Levadas" są jednymi z wielu obszarów chronionych.

Chcesz wiedzieć więcej o lewadach?

Lewady Spacery po lewadach Zawiadomienia dotyczące lewad