Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens

Klimat i pogoda

Klimat

Bardzo łagodne średnie temperatury 24ºC latem i 19ºC w zimie, umiarkowany poziom wilgotności, odpowiada za wyjątkowe cechy tej podzwrotnikowej wyspy. Temperatura wody morskiej jest bardzo łagodna, ze względu na wpływ ciepłego prądu Gulf, średnio 22ºC w lecie i 18°C w zimie.

Na Maderze średnia dzienna temperatura nawet w zimie nie spada poniżej 19ºC, jest to odpowiednia temperatura do wypoczynku. Woda na wyspie jest niezwykle cenna, podobnie jak opady atmosferyczne, które występują przeważnie w styczniu, lutym oraz od października do grudnia. Z kolei w miesiącach letnich prawdopodobieństwo zepsucia urlopu przez opady deszczu jest znikome. Opady częściej zdarzają się na północy Madery niż na południu. Często zdarza się, że na południu świeci słońce z kolei na północy pada ulewny deszcz - zwłaszcza zimą.

Madera znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Średnia roczna maksymalna temperatura wynosi 22.6°C, natomiast średnia roczna najniższa temperatura wynosi 16.5°C. Ciepły prąd zatokowy ma dobry wpływ na powietrze dzięki czemu w okolicy oceanu panują przyjemne temperatury. Woda wokół Madery ma średnią temperaturę nie niższą niż 17ºC. Zimą częściej zdarzają się wiejące wiatry, gęstsze chmury i zmiany pogody.

Na Maderze w okresie zimowym zdarzają się ulewne opady deszczu, które prowadzą do osuwania się błota i skał. Tego typu ekstrema ostatnio miały miejsce w 2010 i 2013 roku spowodowały olbrzymie straty oraz śmierć kilkudziesięciu osób.
Z kolei pomiędzy pomiędzy lutym a czerwcem na Maderze występuje zjawisko capacete, które charakteryzuje się napłynięciem gęstych, niskich chmur, które ograniczają widoczność. Zjawisko to ustępuje w godzinach popołudniowych.
Innym ciekawym zjawiskiem jest leste czyli suchy, gorący wiatr znad Sahary, który przynosi ze sobą upały i drobinki piasku wirujące w powietrzu.

Najprzyjemniejszym okresem do odwiedzenia Madery są miesiące letnie, ale nie znaczy to, że zima jest gorszym okresem na przyjazd. Woda i powietrze w okresie letnim maja zbliżone temperatury. Subtropikalna pogoda stwarza wrażenie, że jesteśmy na wyspie, która w pełni zasługuje na miano "wyspy wiecznej wiosny".
Na Maderze głównie w rejonie najwyższych szczytów mogą pojawić się nieznacznie ujemne temperatury oraz niewielkie opady śniegu, które zdarzają się głównie na Pico Arieiro.

Na Maderze każdego roku jest około 85 słonecznych dni w roku, najmniej deszczowych dni jest pomiędzy czerwcem a sierpniem (średnio jeden dzień w miesiącu), natomiast najwięcej pomiędzy październikiem a styczniem (średnio siedem dni w miesiącu). Średnie nasłonecznienie wynosi ponad 6 godzin dziennie, najmniejsze nasłonecznienie notuje się pomiędzy listopadem a styczniem - średnio 5 godzin dziennie, natomiast od czerwca do lipca nasłonecznienie jest największe i wynosi średnio 9 godzin dziennie.

Średnie temperatury, opady i nasłonecznienie

Temperatury, opad i nasłonecznienie na Maderze


36-godzinna prognoza pogodySerwis madera.org.pl nie bierze odpowiedzialności za zgodność danych dotyczących klimatu i pogody.
Dane pochodzą z serwisu www.wunderground.com