Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens

Komunikacja na Maderze

Taxi Funchal

Gdziekolwiek jesteś, najważniejsze będzie znalezienie właściwej formy transportu odpowiedniej dla swoich potrzeb. Łatwo jest się przemieszczać po wyspie dzięki nowoczesnej sieci drogowej, która uległa znacznej poprawie w ostatnich latach. Praktycznie wszystkie interesujące miejsca są łatwo dostępne.

Podróżowanie samochodem


Wypożyczalnie

Wypożyczalni samochodów na Maderze jest wiele, biura mieszczą się głównie w Funchal, na lotnisku oraz w większych miejscowościach, jednak nie ma problemu z dostarczeniem pojazdu w dowolne miejsce na wyspie. Z wypożyczalniami współpracują hotele i tam też warto zapytać o ofertę gdyż często jest ona bardziej atrakcyjna niż dla osoby "z ulicy". W ostatnich latach na popularności zyskały porównywarki cen wynajmu aut, które bardzo często oferują wynajem auta na korzystnych warunkach. Jedną z najpopularniejszych porównywarek wynajmu aut oraz miejsc noclegowych i przelotów jest Skyscanner.

Lista wypożyczalni samochodów i motocykli

2000 Rent-a-Car Atlantic Rent-a-Car Auto Jardim Avis Insularcar Magoscar MADPOINT Rent-a-Car do Futuro SIXT Pełna lista wypożyczalni samochodów i motocykli na Maderze i Porto Santo

Jazda samochodem

Ruch na Maderze jest prawostronny, kierowca oraz pasażerowie maja obowiązek jeździć w zapiętych pasach.
Większość dróg jest krętych, kierowcy taksówek oraz autobusów maja w zwyczaju trąbić przed ostrymi zakrętami.
Jadąc przez tunele trzeba włączać światła mijania.
Parkowanie w niektórych miastach jest płatne w Funchal płaci się ok 1,5 €/h, w mniejszych miastach koszt parkowania wynosi poniżej 0,5 €/h.Transport publiczny

Jeśli wolisz korzystać z transportu publicznego, istnieje kilka firm autobusowych, dzięki którym można dostać się do najciekawszych atrakcji turystycznych przy niskich kosztach. Przystanki wszystkich tych firm znajdują się w Funchal, dzięki czemu są łatwo dostępne. Większość biur podróży organizuje wycieczki autobusowe do najciekawszych atrakcji turystycznych.

Jeśli wsiadamy do autobusu przy Avenida do Mar w Funchal, powinniśmy zaopatrzyć się w bilet w budkach znajdujących się przy przystankach. Bilet należy wówczas skasować w autobusie przy pierwszych drzwiach. Jeśli wsiadamy w innych miejscach bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy. Cena biletu zależy od liczby stref, przez które będziemy przejeżdżać (im więcej stref tym droższy bilet).

Horários do Funchal obsługuje rejon Funchal, Camacha, Santo da Serra, Curral das Freiras, Santana
Rodoeste obsługuje rejon Funchal, Ribeira Brava, Ponta do Sol, Ponta do Pargo, Porto Moniz, Seixal, Sao Vicente
SAM obsługuje rejon Funchal, Canico, Santa Cruz, Machico, Porto da Cruz, Santo Antonia da Serra, Aerobus
Empresa dos Autocarros do Caniço obsługuje rejon Funchal, Garaju, Canico

Poniżej zanajdują się rozkłady jazdy poszczególnych firm

Horários do Funchal Rodoeste SAM Empresa dos Autocarros do Caniço

Taksówki

Taksówki są dostępne na Maderze i Porto Santo na lotniskach i przy hotelach, oraz na wielu ulicach i placach większych miejscowości. Normalna stawka to 2,00 €. W dni powszednie od 22 do 7 rano oraz w soboty, niedziele i święta opłata za kilometr wynosi 2,40 €. Opłata za bagaż powyżej 30 kg jest to kwotę nie wyższa niż 50% stawki, do uzgodnienia z wyprzedzeniem. W innych gminach, taksówki są oznaczone literą A i nie mają licznika. Cena za kilometr wynosi 0,63 € i to jest minimalna opłata.
Więcej informacji: www.aitram.ptPromy/statki

Madera jest wyspą, na której jedną z naturalnych form transportu publicznego jest łódź/statek. Na przystani Funchal, znajdziesz wiele statków wycieczkowych oferujących wycieczki wzdłuż wybrzeża. Aby dostać się na sąsiednią wyspę Porto Santo, możesz skorzystać z promu, Lobo Marinho - codzienne wycieczki (oprócz wtorków od października do czerwca). Umożliwia przewóz pojazdów.
Więcej informacji: www.portosantoline.ptInformacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.