Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Lewada do Caldeirão Verde - PR 9

Levada do Caldeirão Verde

Rozpoczynamy w parku leśnym Queimadas, jest to spacer "tam i z powrotem", który przecina kilka spektakularnych stromych zboczy, ale jest jednym z najlepszych sposobów wejścia na piechotę do głębokiej doliny São Jorge, na ten spacer musisz wziąć latarkę, żeby przejść przez tunel.


Charakterystyka trasy
Odległość: 6,5 km (+ powrót 6,5 km);
Czas: 5h 30m;
Najwyższy punkt: 980 m;
Najniższy punkt: 890 m;
Start: Parque Florestal das Queimadas;
Zakończenie: Parque Florestal das Queimadas;
Autobus: Horários do Funchal: 56, 103, 138;
Poziom trudności: łatwy

Uwagi
Tunele na trasie - weź latarkę;
Ścieżka może być śliska - weź obuwie anty poślizgowe

Szlak rozpoczyna się w Parku Leśnym Queimadas, w tym miejscu zaczynają też wiać wiatry wzdłuż lewady Caldeirão Verde na 990 m npm, w gminie Santana.

Lewada Caldeirão Verde jest imponującym dziełem sztuki, zbudowanym w XVIII wieku. Rozpoczyna się w głównym korycie strumienia potoku Verde Caldeirão. Przechodząc przez strome klify i góry, woda spływa z najwyższych szczytów na Maderze, wykorzystywana do nawadniania gruntów gospodarstw rolnych gminy Faial.

Lewada jest wykorzystywana do celów rolniczych, ale jest również ważnym sposobem dotarcia do wnętrza głębokiej doliny potoku São Jorge pieszo, oferująca turystom oszałamiający i spektakularny widok na górzysty teren w głębi wyspy i możliwość spaceru przez tunele wykute ręcznie w skałach.

W Parku Leśnym Queimadas znajduje się schronisko (Casa de Abrigo das Queimadas), które zachowuje oryginalne cechy typowych domów w Santanie, w tym cudowne dachy kryte strzechą.

Wspomnieć należy o wspaniałych okazach eleganckich cedrów japońskich (Cryptomeria japonica), buku zwyczajnego(Fagus sylvatica), jałowca kanaryjskiego (Juniperus Cedrus), stinklaurela (foetens Ocotea), wawrzynu (Picconia excelsa), stuletnich wrzosów (scoparia Erica), jak również kilka okazów konwalii (Clethra arborea) i padifolium Vaccinium, które można zobaczyć na szlaku.

Rodzime gatunki awifauny, które można zobaczyć to zięba zwyczajna (Fringilla Frigila), zniczek (Regulus ignicapillus madeirensis), gołąb maderski (Columba trocaz trocaz), pliszka górska (Motacilla cinerea schmitzi) i myszołów (Buteo buteo harteti).

Blisko Parku Queimadas można z boku zobaczyć małą osadę o nazwie Achada do Marques, ośrodka, który został wyznaczony jako chroniący krajobraz. Znany jest z tradycyjnych tarasów rolnych i starych kamiennych chat.

Po przejściu 4 tuneli na trasie, po lewej stronie pojawi się Caldeirão Verde, aby tam się dostać trzeba tylko wspiąć się kilka metrów wzdłuż koryta strumienia.

Jezioro Caldeirão Verde utworzone zostało przez wodę, która spada z koryta Verde Caldeirão z wysokości około 100m.

Rozkoszuj i ciesz się otaczającą scenerią i złap oddech na podróż powrotną.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR9 - Levada do Caldeirão Verde - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.