Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Lewada dos Cedros - PR 14

Levada dos Cedros

Trasa ta zaczyna się na jedynym płaskowyżu na Maderze: Paul da Serra. Cichy i relaksujący spacer lewadą dos Cedros - kanałem wodnym zbudowanym w XVII wieku, po drodze trafimy na las Laurissilva który opierał się osadnictwu.


Charakterystyka trasy
Odległość: 5,8 km;
Czas: 3h;
Najwyższy punkt: 1130 m;
Najniższy punkt: 840 m;
Start: E.R 209 (Fanal);
Zakończenie: E.R 209 (Curral Falso);
Autobus: brak;
Poziom trudności: łatwy

Uwagi
Niebezpieczeństwo zawrotów głowy

Trasa rozpoczyna się przy drodze ER 209 obok znanego obszaru Fanal na płaskowyżu Paul da Serra i podąża lewadą Cedros aż do gminy Ribeira da Janela.

Skorzystaj z wspaniałego obszaru Fanal, małej wulkanicznej zapadliny sklasyfikowanej jako Park Przyrodniczy Madery - obszar odpoczynku i spokoju, i ciesz się relaksem. Tutaj znajdziesz wspaniałe stuletnie lasy laurowe - Til (foetens Ocotea), w tym kilka okazów, które pamiętają czasy przed odkryciem wyspy.

Lewada Cedros pochodzi ze źródeł wody Lombo do Cedro na wysokości 1000 metrów, na zboczu prawego brzegu strumienia Ribeira da Janela. Zbudowana w XVII wieku, lewada jest dziś jednym z najstarszych cieków wodnych wybudowanych na wyspie, jest wyłożona kamieniem tylko w miejscach, gdzie gleba jest bardziej porowata.

Spacer prowadzi przez obszar pierwotnego lasu Madery, zachowanego w doskonałym stanie oraz przez las wawrzynowy, sklasyfikowanym jako świat przyrody Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Jest integralną częścią europejskiej sieci obszarów o znaczeniu wspólnotowym - sieci Natura 2000.

Po drodze można napotkać wiele gatunków rodzimych, takich jak: laur/ til (foetens Ocotea), konwalię (foetens Clethra), wawrzyn (Laurus azorica), avokado/smaczliwka (Persea indica), borówki(padifolium Vaccinium) znajdują się w całej okazałości.

Na początku lewady Cedros jest strome zbocze prawym brzegiem Ribeira da Janela do gminy Entrosa, skąd skręca się w kierunku północnym zmierzając do końca wędrówki w Curral Falso.

Trasa prowadzi do PR 15 - Ribeira da Janela, którą można dotrzeć do sąsiednich osad.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR14 - Levada dos Cedros - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.