Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Lewada da Ribeira da Janela

Lewada da Ribeira da Janela

Lewada Ribeira da Jenela jest niezwykła, nie tylko ze względu na walory krajoznawcze, ale przede wszystkim dlatego, że nie jest to wędrówka dla każdego. Trasa tej lewady ma ponad 26 kilometrów, wiedzie dziewięcioma tunelami z czego jeden z nich ma prawie 2 kilometry. Pomimo tych niedogodności jest coś wyjątkowego w pokonywaniu tej lewady.


Charakterystyka trasy
Odległość: 26,8 km;
Czas: 5h - 8h;
Najwyższy punkt: 424 m;
Najniższy punkt: 407 m;
Start: Porto Moniz;
Zakończenie: Porto Moniz;
Autobus: Rodoeste 80, 139, 150;
Poziom trudności: trudny

Uwagi
Weż ciepłą odzież
Tunele na trasie - weź latarkę
Trasa może być śliska - weź obuwie anty poślizgowe;

Jest to świetna lewada, która ma swój początek w Lamaceiros w Porto Moniz. Przez 13 kilometrów wędrówki lewada prowadzi do wnętrza wyjątkowej doliny Ribeira da Janela.

Po drodze jest kilka tuneli, które czynią tą wędrówkę niezwykłym doświadczeniem. Trasa wewnątrz tunelu może być śliska i ze skał może spływać woda. Uważaj też na głowę!

Gdy wyjdziesz z tuneli ciesz się fantastyczną scenerią, która powstaje dzięki unikalnej florze i faunie wyspy.

Na końcu dotrzesz do Ribeira da Janela. Fantastyczny widok jest zdominowany przez duże skały, które malują krajobraz miękkim i przyjemnym odcieniem szarości. Wśród skał płynie krystalicznie czysta woda tworząc niewielkie stawy.

Zrób piknik, zrelaksuj się i wyprostuj nogi. Wzdłuż lewady znajduje się kilka lagun, które są wystarczająco głębokie aby w nich pływać. Po prostu musisz je znaleźć!


Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony walkmeguide.com.