Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Lewada do Furado - PR 10

Levada do Furado

Ta lewada która rozpoczyna się w Ribeiro Frio. Jest jedną z pierwszych nabytych przez państwo do nawadniania pól uprawnych w Porto da Cruz. Spacer kończy się zejściem do miejscowości Portela.


Charakterystyka trasy
Odległość: 11 km;
Czas: 5h;
Najwyższy punkt: 870 m;
Najniższy punkt: 520 m;
Start: E.R. 303 (Ribeiro Frio);
Zakończenie: E.R. 102 (Portela);
Autobus: Horários do Funchal: 56, 103, 138; SAM: 20, 53;
Poziom trudności: średni

Uwagi
Niebezpieczeństwo zawrotów głowy;
Tunele na trasie - weź latarkę;
Ścieżka może być śliska - weź obuwie anty poślizgowe

Trasa rozpoczyna się w Ribeiro Frio w gminie Santana i towarzyszy lewadzie Serra do Faial na wysokości 860 metrów do stacji, w której wody rozdzielą się, schodząc stamtąd do Lamaceiros i kończąc w miejscowości Portela Belvedere w gminie Machico.

Lewada do Furado jest jedną z najstarszych lewad należących do państwa, została nabyta w drodze umowy zawartej w 1822 roku od pierwszego hrabiego Carvalhal i Zarządu Królewskiego Skarbu Państwa, w celu nawadniania pól uprawnych w Porto da Cruz. Ze względu na jej związek z lewadami z Juncal i Serra do Faial, które połączą się wkrótce po rozpoczęciu i dalej prowadzą poza punkt końcowy w Lamaceiros, hrabia mówił że ta levada prowadzi trzy wody: wodę, która zbiera się w dolinie Ribeiro Frio i nawadnia tarasy Porto da Cruz, i tych, które pochodzą z gór Santana i są przechowywane w zbiorniku w Santo da Serra do późniejszej dystrybucji.

Wzdłuż tej lewady można zauważyć różnorodne odcienie zieleni przez tę dobrze zachowane w rodzimych lasach - Laurisilva - składających się głównie z wawrzynu lub lauru azorskiego (azorica Laurus), konwalii (Clethra arborea), stinklaurela (Ocotea foetens), avokado/smaczliwki (Persea indica), a także Isoplexis sceptrum, żmijowca (candicans Echium), Chryzantem Mandona (pinnatifidum Argyranthemum) i storczyka(Dactylorhiza foliosa).

Można zobaczyć zniczka(Regulus ignicapillus madeirensis), najmniejszego ptaka przebywających na Maderze - ziębę zwyczajną (Fringilla Fringila). Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć gołębia maderskiego (Columba trocaz trocaz).

Krajobraz zdominowany jest przez dolinę Ribeiro Frio, z niesamowitymi polami rolnymi Faial, São Roque do Faial i Porto da Cruz. Piękna formacja skalna Penha de Aguia chroni zatokę na wschód od Faial i na zachód od Ponta dos Clérigos.

W Lamaceiros wody sie rozdzielają, tu kończy lewada Furado i zaczyna się zejście do Porteli. Przechodząc przez leśną okolicę Lamaceiros i leśną stację Lamaceiros, szlak prowadzi po polnej drodze, aż do lewady Portela, która obchodzi z lewej strony Lombo das Faias i zbliża się do drogi ER 102, gdzie kończymy spacer.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR10 - Levada do Furado - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.