Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Lewada do Rei - PR 18

Levada do Rei

Trasa znajduje się w północnej części wyspy, można przejść nią tylko w jedną stronę, ale także powrócić tą samą drogą, zaznaczyć warto, że powrót trasą jest łatwiejszy. Na trasie są tunele, dla pokonania których niezbędna jest latarka. Pierwsza część szlaku prowadzi przez obszar leśny, ale oferuje spektakularne widoki na São Jorge i pola uprawne w Santanie.


Charakterystyka trasy
Odległość: 5,1 km (+ powrót 5,1 km);
Czas: 3h/3h 30m;
Najwyższy punkt: 710 m;
Najniższy punkt: 530 m;
Start: ETAR de São Jorge;
Zakończenie: ETAR de São Jorge;
Autobus: Horários do Funchal: 103, 138;
Poziom trudności: łatwy

Uwagi
Tunele na trasie - weź latarkę;
Ścieżka może być śliska - weź obuwie anty poślizgowe;
Pogoda może ulegać częstym zmianom - weź ciepłą odzież

Szlak, który prowadzi przy lewadzie do Rei zaczynają się przy stacji uzdatniania wody w Quebradas, w São Jorge, a kończy przy źródle lewady - spektakularnym strumieniu Bonito Ribeiro.

Pierwsza część szlaku przebiega przez teren leśny, gdzie znajdują się niektóre okazy roślinności rodzimej. Ten początkowy odcinek szlaku ukazuje turystom piękny widok na São Jorge i pola uprawne Santana. W połowie drogi, przechodzi się przez rodzimy las, który jest dobrze rozwinięty i bogaty w naturalną różnorodność.

Tunele utworzone przez bujną roślinność i wielką różnorodność gatunków, które można tutaj znaleźć są bardzo dobrymi, żywymi przykładami potencjału przyrody, a piękna lewada jest dowodem na cenne dziedzictwo kulturowe wyspy.

Trasa kończy się w Ribeiro Bonito, gdzie odnosi się wrażenie, że znajdujemy się w prawdziwym sanktuarium przyrody. Jest to jeden z obszarów leśnych Laurisilva - Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO od 1999 roku, gdzie oryginalna roślinność Madery osiąga swój najwyższy wyraz. Jej położenie i izolacja sprawia wrażenie, że cofnęliśmy się do czasów przed odkryciem wyspy.

Stała obecność czystej wody w tym miejscu potęguje bogactwo formy życia i pozwala na rozwój dużej różnorodności gatunków. Można rozkoszować się majestatycznym stuletnim laurem/tilem (Ocotea foetens ), wawrzynem zwanym laurem azorskim (Laurus azorica ), avokado/samczliwką (Persea indica), oraz małymi ptakami jak zniczek madeski (Rugulus ignicapillus maderensis), zięba (Fringilla Fringilla maderensis), gatunkami które wprowadzą witalność tego ekosystemu.

Koniecznie odwiedź w São Jorge młyn wodny (Moinho), który ma około trzystu lat. Ten młyn jest dobrym stanie, zasilany przez wodę z Levada do Rei, mieli pszenicę, kukurydze, jęczmień i żyto uprawiane na tarasach São Jorge.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR18 - Levada do Rei - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.