Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens

Lewady

Levada das 25 fontes

Lewady zwane Levadas (łac. levar - nieść) służą głównie do transportowania wody deszczowej z północy na południe wyspy. Jest to niezwykłe osiągnięcie inżynierii XVI wieku, które za pomocą systemu śluz i kanałów pozwalało rolnikom nawadniać pola.

Do poprawnego funkcjonowania lewad równolegle do nich budowano ścieżkę, która umożliwiała utrzymanie drożności tych mini kanałów oraz obsługę śluz przez osobę zwaną levadeiro. Dzisiaj ścieżki dostarczają wędrowcom niezapomnianych wrażeń, wiją się przez całą wyspę. W niektórych miejscach prowadzą tuż nad urwiskiem i w tych miejscach nie są szersze niż 25 - 30 cm.

Chociaż lewady są używane przede wszystkim w rolnictwie i przemyśle są tak samo ważne dla miejscowej ludności jak i turystów którzy chcą cieszyć się przygodą na świeżym powietrzu na terenach niedostępnych dla samochodów.

Dzisiaj długość lewad na Maderze to około 3000 km. Lewady oplatają niemal całą Maderę, także każdy piechur znajdzie taką, która będzie dostosowana do swoich możliwości. Obecnie jest ok 200 lewad.

Są trasy krótkie jak np. 20 minutowy marsz z Ribeiro Frio do Balcoes, lub równie krótką ale zdecydowanie bardziej malowniczą Levada do Risco z Rabacal do wodospadu Cascada do Risco.
Są też trasy dłuższe i trudniejsze jak np. 13 kilometrowa trasa z Pico do Areeiro przez Pico Ruivo do Achada do Teixeira, przebiegająca przez najwyższe szczyty Madery. Przejście tej trasy zajmuje ok 4 - 5 godzin i wymaga niezłej kondycji. Nie jest polecana dla osób cierpiących na zawroty głowy.

Po lewadach można wędrować samemu lub skorzystać z oferty wycieczek organizowanych przez miejscowe przedsiębiorstwa. Wycieczka zorganizowana obejmuje transport i przewodnika. Koszt takiej wycieczki wynosi od około 20 € do 35 € za osobę. Wybierając się na spacery po lewadach trzeba koniecznie zaopatrzyć się w buty trekkingowe, ścieżki potrafią być śliskie i kamieniste, dodatkowo przyda się kurtka nieprzemakalna - niektóre trasy przebiegają w bardzo bliskim sąsiedztwie wodospadów, oraz latarki - część tras przebiega tunelami, bez własnego źródła światła przejście przez tunel będzie niekomfortowe a nawet niemożliwe ze względu na kompletne ciemności.


Chcesz wędrować wzdłuż lewad?
Trasy turystyczne na Maderze

Zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.