Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens

Miejscowości

Miejscowości na Maderze

Każda miejscowość na Maderze ma swój niepowtarzalny klimat i urok, my postaramy się pokrótce opisać te, które zapadły nam w pamięć najbardziej.


Funchal Funchal to oczywiście największe miasto Madery i zarazem jej stolica. Jest to najbardziej gwarne i zatłoczone miasto wyspy. Dlatego najlepiej dostać się tutaj autobusem, jadąc samochodem na pewno będziemy mieć problemy z parkowaniem. Już na początku grudnia jest przepięknie oświetlone, wieczorem ulice i uliczki są pełne turystów.

Miejscowości - Funchal

Câmara de Lobos Câmara de Lobos to niezwykle urokliwe miasto (drugie co do ilości mieszkańców). Ma w sobie to coś co przyciąga turystów. Z pewnością wiele osób odwiedza tę miejscowość podążając śladami sir Winstona Churchilla, który na tarasie jednej z restauracji malował tutejszą zatokę. Nas właśnie zatoka przyciągała w to miejsce, to tutaj można przyglądać się pracy rybaków, oporządzających łodzie oraz połowy.

Miejscowości - Câmara de Lobos

Ponta do Sol Południowe wybrzeże skupia największe miasta Madery. Są też oczywiście mniejsze - bardzo urokliwe, które często są skąpane w słońcu.

Curral das Freiras, Madalena do Mar, Ponta do Sol, Ribeira Brava

Miejscowości - Południowe wybrzeże

Porto Moniz Północne wybrzeże to z kolei miasta położone w najbardziej "dzikiej" części wyspy. Dzięki temu są one niejednokrotnie położone w bardzo urokliwych miejscach.

Porto Moniz, São Vicente


Miejscowości - Północne wybrzeże

Machico Wschodnie wybrzeże to przede wszystkim miejsce gdzie po raz pierwszy kapitan Zarco wbił portugalską flagę w ląd Madery, tutaj znajduje się pierwsza stolica wyspy, to tutaj zaprzestano połowu wielorybów i tutaj znajdują się charakterystyczne trójkątne domy.

Caniçal, Machico, Porto da Cruz, Santana

Miejscowości - Wschodnie wybrzeże

Calheta Zachodnie wybrzeże jest najsłabiej zaludnioną częścią wyspy. Miasta tej części wyspy przyciągają możliwością uprawiania sportu, niezwykłymi widokami i piaszczystą plażą.

Calheta, Jardim do Mar, Ponta do Pargo


Miejscowości - Zachodnie wybrzeże