Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Południowe wybrzeże

Ponta do Sol

Curral das Freiras (Schronienie Zakonnic) to obowiązkowy punkt każdej wycieczki, która po drodze udaje się na punkt widokowy Eira do Serrado, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Maderze. Curral das Freiras to wioska, która nie zachwyca tak jak widoki z Eira do Serrado, choć położona jest a raczej schowana w dolinie na północ od Funchal. To tutaj w XVI wieku zakonnice ze zgromadzenia Santa Clara w Funchal schroniły się przed atakiem piratów. W wiosce znajduje się kościół oraz kawiarenki i restauracje. Słynie z produkcji likierów, zwłaszcza likier kasztanowy to flagowy produkt wioski. Poza tym kasztanów używa się też do zup oraz wypieku ciast. Wszystkie te specjały dostępne są w miejscowych lokalach. Corocznie odbywa się tutaj Festa da Castanha (festiwal kasztanów), jest to impreza z dużą ilością jedzenia, wina, muzyki i tańców.Madalena do Mar znana jest głównie z maderskiej legendy dotyczącej Władysława III Warneńczyka znanego tutaj jako Henrique Alemão który miał tutaj żyć ze swoją żoną Anną. W miejscowości znajduje się kościół w którym prawdopodobnie jest jego grób oraz dom, który pamięta czasy domniemanego pobytu Warneńczyka na Maderze. Okolice słyną z plantacji bananów.Ponta do Sol jest malowniczą miejscowością o wiele mówiącej nazwie "Słoneczny Punkt". Urocza promenada i kąpielisko (kamieniste) zachęca do korzystania ze słońca. Więcej radości czeka tutaj na amatorów nurkowania. U wybrzeży Ponta do Sol znajduje się wrak pogłębiarki Bowbelle.Ribeira Brava czyli Dziki Strumień szczyci się jednym z najstarszych i najciekawszych kościołów na Maderze. Jest to spokojne miasteczko z bardzo przyjemnym bulwarem nadmorskim z licznymi kawiarenkami oraz systemem jednokierunkowych uliczek. W pamięć zapada kościół São Bento z wieżą w granatowo białą szachownicę oraz astrolabium. Wnętrze skrywa wiele XVI wiecznych elementów m.in. chrzcielnicę i malowidła. Mało znaną atrakcją Ribeira Brava jest Museu Etnográfico da Madeira (Rua de S. Francisco), jest to dawna siedziba konwentu klarysek, która w XIX wieku została przekształcona w młyn cukrowy i destylarnie rumu. W muzeum można zobaczyć jak dawniej wyglądało życie na wyspie. Ribeira Brava przyciąga też amatorów kąpieli. Do Riberia Brava wracaliśmy po to, żeby usiąść w kawiarni przy promenadzie, napić się kawy i rozkoszować się słońcem i szumem fal.