Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Wschodnie wybrzeże

Machico

Machico to pierwsza stolica Madery, a także miejsce gdzie kapitan Zarco stawiał pierwsze kroki po zajęciu Madery. Zabytkowe centrum to niewątpliwie największy atut miasta. Uwagę przykuwa trójkątny plac Largo do Municipio przy którym znajduje się XV wieczny kościół oraz ratusz miejski z początku XX wieku. Warto odwiedzić Capella dos Milagres (kaplica cudów), nazwa wzięła się od historii z krucyfiksem, który znajduje się w tabernakulum. Na początku XIX wieku powódź zmyła kościół, który stał w miejscu obecnego, po kilkudziesięciu latach na morzu znaleziono krucyfiks i przeniesiono do obecnego kościoła gdzie zajmuje honorowe miejsce. Idąc w stronę zatoki dojdziemy do fortecy Forte de Nossa Senhora do Amparo o żółtych murach z około 1700 roku. Natomiast sama zatoka to idealne miejsce na spacer.Caniçal znane jest jako jedno z ostatnich miejsc w Europie gdzie zaprzestano połowów wielorybów. Dzisiaj przypomina o tym Museu de Baleia (Caminho da Pedra de Eira) gdzie na fotografiach oraz przy użyciu ciekawych elementów pokazano historię odławiania wielorybów. Największą atrakcją jest model wieloryba o naturalnej wielkości oraz repliki łodzi w skali 1:1, dzięki czemu możemy zobaczyć ile wysiłku miejscowi rybacy wkładali w połów wielorybów.Porto da Cruz to niewielka miejscowość w której znajduje się stary młyn cukrowy w którym produkuje się cukier w tradycyjny sposób od 1927 roku. Największą atrakcją okolicy Porto da Cruz jest formacja skalna Penha d'Águia, która oddziela Porto da Cruz od Faial. Z Penha d'Águia widać Ponta de São Lourenço.Santana znana jest głównie z tradycyjnych trójkątnych domków krytych strzechą. Można je zobaczyć w całej miejscowości. Znajduje się tutaj Parque Temático da Madeira (Estrada Regional 101 - Fonte da Pedra), który na powierzchni 145 tysięcy metrów kwadratowych opisuje historię i tradycję Madery.Miejscem bardzo cichym jest ukryte pośród lasów pierwotnych Ribeiro Frio, poza hodowlą pstrągów oraz lewadami na pierwszy rzut oka nie ma tutaj w zasadzie nic specjalnego. Jednakże gdy dotrzemy w to miejsce zaskoczy nas sceneria i cisza przerwana szumem lasu oraz dźwiękiem płynącej w dolinie rzeki Ribeiro Frio. W Ribeiro Frio swój początek i koniec ma jeden z najłatwiejszych szlaków pieszych Vereda dos Balcões. Znajduje się tutaj hodowla pstrągów, którą można zwiedzać. Lasy wokół Ribeiro Frio wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Nieopodal Ribeiro Frio znajduje się Chão Das Feiteiras, jest to popularne miejsce wśród mieszkańców Madery i turystów. Jest to rozległy teren służący głównie do wypasu owiec, ale znajdują się tutaj też ławki, stoły oraz piece w których można przygotować posiłek.