Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Zachodnie wybrzeże

Calheta

Cahleta szczyci się plażą ze złotym piaskiem. Piasek został przywieziony głównie z Maroka, ale także z Figueira da Foz (Portugalia kontynentalna). Przy głównej alei biegnącej wzdłuż plaży znajduje się osobliwe muzeum na świeżym powietrzu: z charakterystycznym kominem - pozostałością po wypalarni wapna oraz kilkoma sprzętami, które pozostały po młynie cukrowym. W Calhecie nadal produkuje się cukier w Engenhos da Calheta obok kościoła (Avenue D.Manuel I 29), ten młyn można zwiedzać oraz spróbować jego wyroby m.in rum i likier. Będąc w Calhecie warto wybrać się do Centrum Sztuki Casa das Mudas (Vale dos Amores). Odbywają się tutaj wystawy, spektakle oraz koncerty. Z tego miejsca rozciągają się fantastyczne widoki.Miejscem nieco zapomnianym i pomijanym jest Jardim do Mar. Główną atrakcją tej wioski są niesamowite fale. Trafiliśmy tutaj zupełnie przypadkiem, skusiła nas nazwa Jardim do Mar czyli Ogród Morski. Planowaliśmy spędzić tutaj około 30 minut, a tylko na oglądaniu 3 metrowych fal i wsłuchiwaniu się w ich szum spędziliśmy dobre 1,5 godziny. Sama wioska ma niezwykłą urodę za sprawą m.in. dzikich kwiatów i zabudowy. Chodniki prowadzące w stronę bulwaru, które przeistaczają się w schody. Poprzecinane węższymi i płaskimi chodnikami - wzdłuż których rosną piękne kwiaty w donicach oraz wylegują się koty - prowadzącymi do drzwi wejściowych domów. Całość w połączeniu z niewielką liczbą turystów sprawia, że miejsce to ma swój niepowtarzalny urok, niespotykany w żadnym innym miejscu na wyspie.Ponta do Pargo to najbardziej wysunięta na zachód część wyspy, pozbawiona roślinności do jakiej przyzwyczailiśmy się w tej części Madery. Z cypla przy latarni rozciąga się niesamowity widok na Ocean. W Ponta do Pargo we wrześniu odbywa się Festa do Pêro (Święta jabłka).