Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Jak przygotować się do wędrówki po trasach turystycznych na Maderze

Levada 25 Fontes

Wiele osób pyta w jaki sposób przygotować się do wędrówek po Maderze, co ze sobą zabrać, jakie obuwie, odzieź, czy potrzebny jest jakiś sprzęt. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Należy zacząć od tego, że nie ma listy obowiązkowego wyposażenia do uprawiania turystyki górskiej na Maderze. Istnieje w tym względzie dowolność, ale nie oznacza to, że spacer w klapkach bedzie dobrym pomysłem.

Trasy na Maderze są zróźnicowane pod względem terenu, otoczenia oraz warunków pogodowych. Często zwłaszcza przy trasach położonych w wyższych partiach, pogoda może się zmienić niemal z minuty na minutę.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie i wygodne obuwie oraz odzież. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim charakterystyką trasy. Niektóre trasy wiodą płaską, suchą i wygodną nawierzchnią, podczas gdy inne mają nawierzchnie pełne mniejszych lub większych kamieni oraz mogą być śliskie.

W przypadku opadów deszczu, wody która spływa ze skał lub zmian warunków pogodowych podczas wędrówki, idealnym rozwiązaniem jest zabranie płaszcza przeciwdeszczowego. Gdy na trasie wedrówki są tunele trzeba mieć latarkę, ze względu na to, że wnętrze tuneli nie jest oświetlone.

Jeśli trasa prowadzi przez teren odsłonięty, np. Vereda do Pico Ruivo, Verdea do Fanal lub Vereda da Ponta de São Lourenço warto mieć nakrycie głowy i krem ​​przeciwsłoneczny, aby chronić się przed słońcem.

Ilość jedzenia i picia należy dostosować do długości, trudności oraz swoich indywidualnych potrzeb. Możesz zabrać ze sobą swoje ulubione przekąski lub lekkie posiłki, takie jak kanapki, orzechy, owoce sezonowe, aby zapewnić wystarczającą energię do chodzenia.

Możesz również wziąć bandaże, środki dezynfekujące i kompresy.

Przed wyruszeniem na trasę koniecznie zpiasz numery telefonów do odpowiednich służb:
telefon alarmowy: 112;
służba cywilna: +351 291 700 112;
GNR: +351 291 214 460