Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Spacery po lewadach

Vereda da Ponta de São Lourenço

Spacery po Maderze i Porto Santo są niezwykle ciekawe i dostarczają dużo satysfakcji. Każdy turysta znajdzie w trasach (vereda) i lewadach wyzwanie, jak również miłą niespodziankę. Większość tras przechodzi przez góry w sercu natury - przecinają wyspę, masy skał bazaltowych, zabierają turystów w rzadki naturalny świat. Wzdłuż tych kanałów nawadniających natkniesz się na gatunki fauny i flory, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie, m.in. w tradycyjnych lasach Madery Laurissilva, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.
Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować się przed rozpoczęciem wycieczki, dzięki czemu spacer lewadami nie stanowi zagrożenia własnego bezpieczeństwa.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy levadas, vereda i caminho. Levadas (lewada) w głównej mierze wykorzystywana jest do transportu wody z wyższych części wyspy do części niżej położonych, charakterystyczna dla lewad jest wąska ścieżka biegnąca wzdłuż, która służy do kontrolowania stanu lewad. Natomiast vereda to szeroka ścieżka, która jest o wiele wygodniejsza od lewad. Z kolei caminho to aleja często brukowana, jest z pewnością najwygodniejsza do poznawania Madery pieszo.

Informacje o częściowym lub całkowitym zamknięciu tras można znaleźć pod linkiem:

Zawiadomienia dotyczące lewad

Vereda do Areeiro - PR 1

Vereda do Areeiro

Połączenie tych dwóch najwyższych szczytów na Maderze, to wspaniały spacer który obejmuje tunele i strome wspinaczki oraz zejścia, ze wspaniałym widokiem na szczyty gór.

Więcej o Vereda do Areeiro

Vereda da Ilha - PR 1.1

Vereda da Ilha

Ten spacer zaczyna się stosunkowo krótkim podejściem na najwyższy szczyt Madery, Pico Ruivo, skąd rozpoczyna się długie zejście do miejscowości Ilha ze spadkiem 1376m. Szlak przecina dwa rodzaje ekosystemu, które są częścią sieci ważnych obszarów społeczności - Natura 2000: centralny masyw górski i las Laurisilva.

Więcej o Vereda da Ilha

Vereda do Pico Ruivo - PR 1.2

Vereda do Pico Ruivo

Kolejny spacer "tam i z powrotem", dzięki któremu można wejść na najwyższy szczyt - Pico Ruivo. Szlak wspina się wzdłuż grzbietu, który oddziela klify Faial i Santana.Więcej o Vereda do Pico Ruivo

Vereda da Encumeada - PR 1.3

Vereda da Encumeada

Ten energiczny spacer zaczyna się na grzbiecie tuż pod najwyższym szczytem - Pico Ruivo, i prowadzi na zachód, nad strome, zalesione stoki do przełęczy w Encumeada.Więcej o Vereda da Encumeada

Vereda do Urzal - PR 2

Vereda do Urzal


Ta trasa zaczyna się w Fajã dos Cardos, w gminie Curral das Freiras, przecina stary szlak używany przez przodków obecnych mieszkańców z południowego wybrzeża na wybrzeże północne.


Więcej o Vereda do Urzal

Vereda do Burro - PR 3


Nowa lewada. Opis w przygotowaniu.


Caminho Real do Monte - PR 3.1


Nowa lewada. Opis w przygotowaniu.


Levada do Barreiro - PR 4


Nowa lewada. Opis w przygotowaniu.


Vereda das Funduras - PR 5

Vereda das Funduras

Trasa rozpoczyna się na punkcie widokowym Portela, ze wspaniałym widokiem na północne wybrzeże Madery. Następnie prowadzi do Machico, wije się przez pasmo górskie, gdzie znajduje się najlepszy obszar lasu Laurissilva, w południowej części wyspy, który znajduje się w europejskiej sieci obszarów o znaczeniu wspólnotowym - sieci Natura 2000.

Więcej o Vereda das Funduras

Levada das 25 fontes - PR 6, Levada do Risco - PR 6.1

Levada das 25 fontes i Levada do Risco

Odwiedzenie (zazwyczaj) widowiskowych wodospadów, zaczyna się delikatnym zejściem do Rabaçal przed kontynuacją trasy w celu zobaczenia wodospadów.Więcej o Levada das 25 fontes i Levada do Risco

Levada do Moinho - PR 7

Levada do Moinho

Na północno-zachodnim krańcu wyspy na lewadzie do Moinho służyło niegdyś kilka młynów wodnych, była to "prywatna" lewada za korzystanie z której, płacono tym, którzy ją zbudowali.


Więcej o Levada do Moinho

Vereda da Ponta de São Lourenço - PR 8

Vereda da Ponta de São Lourenço

Zwiedzanie jednych z najlepszych klifowych scenerii na wyspie Madera, ten spacer odkrywa długi, cienki półwysep na wschodnim krańcu wyspy. Trasa jest dobra, ale pofałdowana - to czy jesteś w pobliżu krawędzi zależy do Ciebie.


Więcej o Vereda da Ponta de São Lourenço

Levada do Caldeirão Verde - PR 9

Levada do Caldeirão Verde

Rozpoczynamy w parku leśnym Queimadas, jest to spacer "tam i z powrotem", który przecina kilka spektakularnych stromych zboczy, ale jest jednym z najlepszych sposobów wejścia na piechotę do głębokiej doliny São Jorge, na ten spacer musisz wziąć latarkę, żeby przejść przez tunel.


Więcej o Levada do Caldeirão Verde

Levada do Furado - PR 10

Levada do Furado

To lewada która rozpoczyna się w Ribeiro Frio. Jest jedną z pierwszych nabytych przez państwo do nawadniania pól uprawnych w Porto da Cruz. Spacer kończy się zejściem do miejscowości Portela.


Więcej o Levada do Furado

Vereda dos Balcões - PR 11

Verdea dos Balcões

Zaczynamy w górskiej miejscowości Ribeiro Frio, ten krótki spacer prowadzi do lewady Serra do Faial,   umożliwia wejście na punkt widokowy Balcões ze wspaniałym widokiem na dolinę Ribeira da Metade.


Więcej o Verdea dos Balcões

Caminho Real da Encumeada - PR 12

Caminho Real da Encumeada

Przechodząca część środkową masywu górskiego wędrówka przecina jedne z najwyższych szczytów na Maderze, można też spojrzeć z góry na Curral das Freiras. Jest to stary "Trakt Królewski", który został wybrukowany jako jeden z głównych szlaków na całej wyspie przez szlachtę.

Więcej o Caminho Real da Encumeada

Vereda do Fanal - PR 13

Verdea do Fanal

Trasa rozpoczyna się w pobliżu drogi ER 209 na płaskowyżu Paul da Serra, a kończy w pobliżu posterunku straży leśnej w Fanal. Trasa ta łączy się z innymi drogami, umożliwiając dostęp do gminy Ribeira da Janela przez szlaki PR 14 Levada dos Cedros i PR 15 Vereda da Ribeira da Janela.

Więcej o Verdea do Fanal

Levada dos Cedros - PR 14

Levada dos Cedros

Trasa ta zaczyna się na jedynym płaskowyżu na Maderze: Paul da Serra. Cichy i relaksujący spacer lewadą dos Cedros - kanałem wodnym zbudowanym w XVII wieku, po drodze trafimy na las Laurissilva który opierał się osadnictwu.


Więcej o Levada dos Cedros

Vereda da Ribeira da Janela - PR 15

Verdea da Ribeira da Janela

Ten spacer przebiega starą ścieżką używaną przez miejscową ludność do wynoszenia drewna z lasu. Podczas wędrówki idziemy w dół.Więcej o Verdea da Ribeira da Janela

Levada Fajã do Rodrigues - PR 16

Levada Fajã do Rodrigues

Tunele podczas tego spaceru wzdłuż lewady są normalnością, ale poza nimi jest także wspaniały krajobraz na dolinę São Vicente.Więcej o Levada Fajã do Rodrigues

Caminho do Pináculo e Folhadal - PR 17

Caminho do Pinaculo e Folhadal

Spacer ten prowadzi lewadą Serra i Norte wznosi się na wysokość pomiędzy 1000 m i 1600 m. Oferuje piękne widoki na dolinę São Vicente, przechodzi obszarem wysokogórskich roślin, a także lasem wawrzynowym.


Więcej o Caminho do Pináculo e Folhadal

Levada do Rei - PR 18

Levada do Rei

W północnej części wyspy, trasa ta jest liniowa, powrót trasą jest łatwiejszy. Na trasie są tunele, dla pokonania których niezbędna jest latarka. Pierwsza część szlaku prowadzi przez obszar leśny, ale oferuje spektakularne widoki na São Jorge i pola uprawne w Santanie.


Więcej o Levada do Rei

Caminho Real do Paul do Mar - PR 19

Caminho Real do Paul do Mar

Piękny, krótki spacer, który prowadzi w dół ze wsi Prazeres do brzegu morza w Paul do Mar. Schodzimy po klifie krętą ścieżką między tarasami, działkami rolniczymi utrzymywanymi na miejscu przez kamienne mury.


Więcej o Caminho Real do Paul do Mar

Vereda do Jardim do Mar - PR 20

Vereda do Jardim do Mar

Ta krótka trasa znajduje się na zachodzie Madery, i łączy miejscowość Prazeres z malowniczą miejscowością Jardim do Mar.Więcej o Vereda do Jardim do Mar

Caminho do Norte - PR 21

Caminho do Norte

Ta trasa zaczyna się przy Boca Encumeada w gminie Ribeira Brava na wysokości 1000 m i kończy się Ribeira Grande w gminie Sao Vicente, na wysokości 320 metrów.Więcej o Caminho do Norte

Vereda do Chão dos Louros - PR 22

Vereda do Chão dos Louros

Jest to szlak biegnący “w koło” w wyjątkowy sposób oferuje różne warianty przejścia - może się zaczynać w dowolnym punkcie trasy.
Więcej o Vereda do Chão dos Louros

Levada da Azenha - PR 23


Nowa lewada. Opis w przygotowaniu.


Um caminho para todos

Um caminho para todos

Tematyczna "droga dla wszystkich" oferuje osobom z ograniczeniami ruchowymi możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą.Więcej o Um caminho para todos

Vereda do Pico Branco e Terra Chã - PS PR1 (Porto Santo)

Verdea do Pico Branco e Terra Chã

Trasa wiedzie przez unikalne formacje skalne, strome jak spacery na Maderze, do 460 metrów. Szczyt okryty jest cyprysami, można tu znaleźć większość roślin endemicznych na wyspie Porto Santo. Obszar ten jest również częścią sieci Natura 2000.

Więcej o Verdea do Pico Branco e Terra Chã

do Pico Castelo - PS PR2 (Porto Santo)

Verdea do Pico Castelo

Spotęgowane 210 metrów wzniesienia, to spacer po południowej stronie Pico do Facho, stanowi najdłuższy spacer na Porto Santo.Więcej o Verdea do Pico Branco e Terra Chã

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.