Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Vereda do Areeiro - PR 1

Vereda do Areeiro

Połączenie dwóch najwyższych szczytów na Maderze, to wspaniały spacer który obejmuje tunele i strome wspinaczki oraz zejścia, ze wspaniałym widokiem na szczyty gór.


Charakterystyka trasy
Odległość: 5,6 km/7 km;
Czas: 3h/3h 30m;
Najwyższy punkt: 1861 m;
Najniższy punkt: 1542 m;
Start: Miradouro Pico do Areeiro;
Zakończenie: Pico Ruivo;
Autobus: brak
Poziom trudności: trudny

Uwagi
Weź wodę pitną;
Tunele na trasie - weź latarkę;
Pogoda jest przedmiotem częstych zmian - weź ciepłą odzież
Trasa częściowo zamknięta !
Wschodnia część trasy przez Pico das Torres jest zamknięta.

Trasa ta jest wyjątkowa, ponieważ łączy dwa najwyższe szczyty Madery, Pico Ruivo (1861 m) i Pico Areeiro (1817 m), przecinając Masyw Centralny, oraz obszar włączony do sieci Natura 2000.

Zaczynamy przy schronisku w okolicy Pico Areeiro, w niewielkiej odległości od niego natkniemy się na miejsce widokowe Ninho da Manta. Z tego punktu widać dolinę Fajã da Nogueira skąd można zobaczyć São Roque do Faial i dużą część Masywu Centralnego.   miejscu tym możemy spotkać Burzyki północne (Puffinus puffinnus)

Jest to jedyne znane na świecie miejsce rozrodu Petrela maderskiego (Pterodroma madeira) uważanego za najbardziej zagrożonego wyginięciem ptaka morskiego Europy.

Aby dotrzeć na Pico Ruivo trzeba iść dookoła Pico das Torres stromym zboczem wykutym w skale. Najtrudniejsza część tego szlaku to wspinaczka na Pico Ruivo. Ale myśl o osiągnięciu najwyższego punktu na wyspie jest siłą napędową do dalszej wędrówki.

Po drodze spotykamy różne jaskinie wykute w tufie wulkanicznym, które służyły jako schronisko dla pasterzy oraz dla bydła. Możemy również zobaczyć różne ptactwo, niektóre bardziej istotne to gatunki ograniczone do Makaronezji: kanarek (Serinus canaria), świergotek Berthelot'a (Anthus berthelottii madeirensis), jeżyk jednobarwny (Apus unicolor) jak również kilka innych, które można znaleźć na archipelagu Madery np. wróbel skalny (Petronia petronia madeirensis), zięba zwyczajna (Fringilla coelebs madeirensis) oraz zniczek (Regulus ignicapillus madeirensis).

Dla tych, którzy lubią rośliny - obszar ten jest znany z występowania m.in maderskiego fioletu (Viola paradoxa), maderskiej szarości (Erica madeirensis), orchidei skalnej ( scopolorum Orchis) i (lemanniana Anthyllis).

W pobliżu schroniska Pico Ruivo znajduje się ścieżka PR 1.2, która prowadzi do Achada do Teixeira. Przy Achada do Teixeira widać “Homem em pé” (Stojąca osoba) formację skał bazaltowych. Znajduje się na drodze w dół stoku po przejściu schroniska przy Achada do Teixeira.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR1 Vereda do Areeiro - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.