Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Vereda dos Balcões - PR 11

Vereda dos Balcões

Zaczynamy w górskiej miejscowości Ribeiro Frio, ten krótki spacer prowadzi do lewady Serra do Faial,   umożliwia wejście na punkt widokowy Balcões ze wspaniałym widokiem na dolinę Ribeira da Metade.


Charakterystyka trasy
Odległość: 1,5 km (+ powrót 1,5 km);
Czas: 1h 30m;
Najwyższy punkt: 630 m;
Najniższy punkt: 630 m;
Start: E.R. 103 (Ribeiro Frio);
Zakończenie: E.R. 103 (Ribeiro Frio);
Autobus: Horários do Funchal: 56, 103, 138;
Poziom trudności: łatwy

Uwagi
Ścieżka może być śliska - weź obuwie anty poślizgowe;
Pogoda jest przedmiotem częstych zmian - weź ciepłą odzież

Trasa rozpoczyna się na drodze regionalnej ER103 w Ribeiro Frio i podąża lewadą Serra do Faial, zapewniając dostęp do Balcões, który oferuje piękne panoramy na głęboką doliną Ribeira da Metade i gminę Faial.

Wokół lewady obfitują najróżniejsze gatunki endemiczne takie jak drzewo laurowe (novocanariensis Laurus), avokado/smaczliwka (Persea indica), borówka maderska (padifolium Vaccinium), storczyk maderski (Dactylorhiza foliosa), jak i egzotycznych drzew liściastych, takich jak dąb angielski (Quercus robur) i platany (Platanus x acerifolia), które znajdują się w regularnych odstępach na skraju drogi.

Kiedy dojdziesz do Balcões, wejdziesz też do wspaniałej scenerii całkowicie zajętej przez zielone doliny, które są charakterystyczne dla lasów Laurisilva, który jest zintegrowany z siecią Natura 2000. Las ten jest niezwykle ważny jako "producent wody" ponieważ woda skrapla się we mgle na liście, które przesyłają ją do ziemi a stamtąd woda przenika do źródeł i strumieni.

Z tego miejsca doskonale widać elektrownie wodną w Fajã da Nogueira, co jest też dowodem jaką wartość ma ten las dla wyspy. Zakład produkuje energię elektryczną z wody ze zbiorników i dostarcza prąd całej gminie Santana.

W dni kiedy jest dobra widoczność można zobaczyć centralny łańcuch górski, najwyższe szczyty wyspy Pico Areeiro (1817 m), Pico do Gato, Pico das Torres, Pico Ruivo (1861 m) i majestatycznie ukazane warstwy geologiczne formacji skalnych Penha d’Águia.

Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć zniczka (Regulus ignicapillus maderensis), najmniejszego ptaka lasu maderskiego, ziębę (Fringilla Frigilla maderensis), pliszkę górską (Motacilla cinerea schmitzi), kosa (cabreae Turdus merula), rudzika (Erithacus rubecula), myszołowa (Buteo buteo harteti) lub bardzo rzadkiego gołębia maderskiego (Columba trocaz).

Po osiągnięcia Ribeiro Frio po raz kolejny można skorzystać z okazji i kupić kilka pamiątek regionalnych, poszukać pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss Walbaum) na farmie pstrągów w Ribeiro Frio, której głównym celem jest produkcja pstrąga do odtworzenia cieków wodnych Madery.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR11 - Vereda dos Balcões - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.