Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Vereda da Encumeada - PR 1.3

Vereda da Encumeada

Ten energiczny spacer zaczyna się na grzbiecie tuż pod najwyższym szczytem - Pico Ruivo, i prowadzi na zachód, nad strome, zalesione stoki do przełęczy w Encumeada.


Charakterystyka trasy
Odległość: 11,2 km;
Czas: 6h;
Najwyższy punkt: 1761 m;
Najniższy punkt: 1000 m;
Start: Schronisko przy Pico Ruivo;
Zakończenie: Encumeada;
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni

Uwagi
Weź wodę pitną;
Ścieżka może być śliska - weź obuwie anty poślizgowe;
Pogoda jest przedmiotem częstych zmian - weź ciepłą odzież

Idąc od Achada do Teixeira wzdłuż ścieżki PR 1.2 - Pico Ruivo prowadziącej do schroniska Pico Ruivo, znajdziesz znaki wskazujące trasy: PR 1 - Pico Areeiro, prowadzi do drugiego co do wysokości szczytu na Maderze (1817m) i PR 1.1 - Ilha, która schodzi do gminy Ilha. Początek szlaku na Encumeada zaczyna się kilka metrów powyżej schroniska Pico Ruivo.

Na szlaku oznaczono podejścia i zejścia, problemem mogą być wiatry wiejące na wysokości między 1800 a 1000 metrów, aż do Encumeady.

Na wędrowców czekają niezwykle piękne krajobrazy po przekroczeniu dwóch typów ekosystemów, które są częścią europejskiej sieci terenów - sieci Natura 2000: Masyw Centralny i las Laurisilva.

W miarę postępów szlaku, mijamy wulkaniczne urwiska, które są charakterystyczne na poziomach powyżej 1400m oraz dla gatunków lasu Laurisilva, takich jak stinklaurel (Ocotea foetens), lub drzew: wawrzyn (azorica Laurus); konwalie (Clethra arborea); endemiczny szkałak, kruszyna (glandulosa Rhamnus); dumy Madery (candivcans Echium) a także bardzo rzadki storczyk maderski (Dactylorhiza foliosa) i chryzantema Manadona (pinnatifidum Argyranthemum).

Na trasie znajdują się liczne jaskinie (Furnas), takie jak Furna da Lapa da Cadela, które w dawnych czasach służyły jako schronienie dla ludzi, którzy przechodzili obok, podczas wędrówki na wrzosowiska.

Od skrzyżowania Boca das Torrinhas można zobaczyć majestatyczne doliny Curral das Freiras. Niedaleko Encumeady wzrasta poczucie że jest się w środku wyspy, pojawia się emocjonująca kontemplacja krajobrazów na południowym stoku (Serra d'Água), jak również w dolinie São Vicente na północy.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR1.3 - Vereda da Encumeada - j. angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.