Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Vereda do Fanal - PR 13

Vereda do Fanal

Trasa rozpoczyna się w pobliżu drogi ER 209 na płaskowyżu Paul da Serra, a kończy w pobliżu posterunku straży leśnej w Fanal. Trasa ta łączy się z innymi drogami, umożliwiając dostęp do gminy Ribeira da Janela przez szlaki PR 14 Levada dos Cedros i PR 15 Vereda da Ribeira da Janela.


Charakterystyka trasy
Odległość: 10,8 km;
Czas: 4h;
Najwyższy punkt: 1420 m;
Najniższy punkt: 1130 m;
Start: E.R. 209 Assobiadores;
Zakończenie: E.R 209 Fanal;
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni

Uwagi
Na szlaku często występują mgły;
Niebezpieczeństwo dezorientacji, nie schodź ze szlaku;
Pogoda w tym obszarze może się zmienić bardzo szybko

Trasa ta włączona jest w obszar lasu Laurissilva, sklasyfikowanego jako Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze UNESCO, a od grudnia 1999 r. członkiem Europejskiej Sieci terenów ważnych dla Wspólnoty - Natura 2000. Wędrując obszarem znanym jako "Fio" można docenić to, co pozostało z pomysłowego urządzenia - lin stalowych, które rozciągają się w dół wzgórza do gminy Chão da Ribeira.

Urządzenie to używane było w przeszłości do przewozu drewna i krzewów zebranych w lesie od Fanal, aż do Chão da Ribeira. Znalazło zastosowanie w działalności rolniczej przez mieszkańców Seixal. Ciesz się wspaniałym obszarem Fanal, małym kraterem wulkanu, który może służyć do odpoczynku w Parku Przyrodniczym Madery. Piękno tego regionu leży nie tylko w lesie drzew Ocofea foefens (Til), z których większość rosła przed odkryciem Madery, ale także w spektakularnych krajobrazach.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR13 - Vereda do Fanal - j. angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.