Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Vereda das Funduras - PR 5

Vereda das Funduras

Trasa rozpoczyna się na punkcie widokowym Portela, ze wspaniałym widokiem na północne wybrzeże Madery. Następnie prowadzi do Machico, wije się przez pasmo górskie, gdzie znajduje się najlepszy obszar lasu Laurissilva, w południowej części wyspy, który znajduje się w europejskiej sieci obszarów o znaczeniu wspólnotowym - sieci Natura 2000.


Charakterystyka trasy
Odległość: 8,7 km;
Czas: 3h;
Najwyższy punkt: 605 m;
Najniższy punkt: 175 m;
Start: Miradouro da Portela (punkt widokowy Portela);
Zakończenie: Maroços;
Autobus: SAM: 20, 53;
Poziom trudności: łatwy

Uwagi
Weź wodę pitną;
Pogoda jest przedmiotem częstych zmian - weź ciepłą odzież

Trasa rozpoczyna się od punktu widokowego Portela, skąd mamy wspaniały widok na Porto da Cruz i gminę Faial, który jest zdominowany przez skały z Penha d’Águia. Wyprawa rozpoczyna się na drodze leśnej wzdłuż gór Funduras górskich, a dopiero później biegnie przez las Laurissilva. Następnie szlak przecina "Casa das Funduras" budynek, który wspiera działalność leśnictwa. W tym momencie możesz zdecydować się na spacer do punktu widokowego Larano, gdzie można zobaczyć piękny widok na zatokę miasta Machico. Obszar ten znajduje się w europejskiej sieci obszarów chronionych - Natura 2000. Trasa kończy się w wiosce Maroços, przekraczając tradycyjne tarasowe pola, które są tak typowe dla krajobrazu rolniczego Madery.

Rodzimy las Madery - las Laurisilva występuje głównie w północnej części wyspy. Jest przystosowany do wilgotności powyżej 85% i występuje na wysokości pomiędzy 400 a 1300 metrów nad poziomem morza. Spośród głównych drzew wchodzących w jego skład znajdują się: z rodziny Lauraceae: wawrzyn (Laurus azorica), stinklaurel (foetens Ocotea), avokado/smaczliwka (Persea indica), a rzadziej (Apollonias barbujana). Można również znaleźć inne drzewa wśród nich konwalie(Clethra arborea), ostrokrzew (Ilex perado ssp. perado), wawrzyn (Picconia excelsa), (Pittosporum coriaceum i Visnea mocanera), kruszyna(Rhamnus glandulosa).

Ten naturalny las jest bardzo ważny dla równowagi ekologicznej na wyspie, ponieważ jest to główne wsparcie dla endemicznych gatunków flory i fauny. W tej chwili obejmuje obszar ponad 15000 hektarów. Jest znany w świecie jako najlepiej zachowany las Laurissilva. Został uznany za pomnik przyrody UNESCO w grudniu 1999 roku.

Jest to pasmo górskie, z najlepiej zachowanym lasem Laurisilva w południowej części wyspy. Ten wyjątkowy las odgrywa ważną rolę, jako "producent wody", poprzez jego zdolność do zatrzymywania wody z mgły (ukryte opady). Zjawisko to jest bardzo oczywiste na tym terenie, podobnie jak nagłe zmiany pogody często występujące w ciągu dnia. Powietrze "przypływa" z północy i jest pełne wody, zmuszone do wznoszenia na północ gór i tworzenia mgły, która opada na południu. Las ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania źródeł na terenie gminy Machico.

Po drugiej stronie doliny widać pole golfowe w Santo da Serra. Na horyzoncie widać Ilhas Desertas (Wyspy Pustynne), jak i zarys najwyższych szczytów na wyspie (Pico Ruivo i Pico Areeiro). Na punkcie widokowym Portela jest połączenie z PR10 - lewada do Ribeiro Frio.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR5 - Vereda das Funduras - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.