Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens

Vereda da Garganta Funda

Vereda doa Garganta Funda

Wodospad "Garganta Funda" jest miejscem, które pokazuje wspaniałość klifów i doskonałe połączenie dróg wodnych, które biegną do Oceanu Atlantyckiego, które są głównym punktem na tej trasie.


Charakterystyka trasy
Odległość: 1,2 km;
Czas: 45m;
Najwyższy punkt: 423 m;
Najniższy punkt: 343 m;
Start: Caminho do Pedregal;
Zakończenie: Caminho do Pedregal;
Autobus: Rodoeste: 80;
Poziom trudności: łatwy

Uwagi
Klif może być narażony na morską bryzę, zachowaj ostrożność w przypadku silnych wiatrów;
Nie ma żadnych barier ochronnych na punkcie widokowym nad wodospadem, zachowaj ostrożność przy zbliżaniu się do tego punktu;

Trasa jest krótka i nie jest zbyt popularna być może z tego względu, że jest trochę na uboczu i w niektórych miejscach ścieżka zarosła otaczającą roślinnością. Ponieważ jest to krótki spacer polecamy spojojna wedrówkę, pozwalającą w pełni wykorzystać urocze widoki na spokojną wioskę i tereny rolnicze.

Podobnie jak w większości wyższych rejonów Calheta, dominującymi cechami Ponta do Pargo są cisza i spokój. Wędrując tą trasą spotkasz ślady porzuconych palheirach (obory / stodoły) a nawet ich rekonstrukcje. Zostały one dobrze wykorzystane przez mieszkańców oraz przez wielu turystów odwiedzających Calhetę. W ostatnich latach budynki te przebudowano na domy.

Wodospad Garganta Funda (głębokie gardło) zasługuje na chwilę kontemplacji, podobnie jak Ocean Atlantycki, który uzupełnia scenerię. Po lewej stronie widać latarnię morską i surową linię brzegową na południowym zachodzie Madery.Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.cmcalheta.pt.