Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Vereda do Pico Castelo - PS PR2

Vereda do Pico Castelo

Spotęgowane 210 metrów wzniesienia, to spacer po południowej stronie Pico do Facho, stanowi najdłuższy spacer na Porto Santo.


Charakterystyka trasy
Odległość: 3,2 km lub 4,6 km;
Czas: 1h 30m lub 2h 15m;
Najwyższy punkt: 435 m;
Najniższy punkt: 225 m;
Start: Moledo;
Zakończenie: Miradouro do Pico Castelo;
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni

Uwagi
Niedostępne źródło wody - weź wodę pitną

Trasa rozpoczyna się w Moledo, obok drogi wojewódzkiej i prowadzi do drogi leśnej, ma dwie alternatywne trasy do przejścia: wzdłuż północnej lub południowej stronie Pico do Facho. W tym ostatnim przypadku wyróżnia się najdłuższą ścieżką na wyspie Porto Santo.

Jak przekroczymy środkową część wyspy, w bazie Pico do Facho, możemy zobaczyć ślady dawnych pól uprawnych i ciężkiej pracy przy budowie kamiennych ścian, przyjrzeć się niesamowitemu wysiłkowi człowieka, poczynionemu po to aby ponownie zalesić wyspę.

Na szczycie Pico Castelo, zobaczysz pomnik ku czci António Schiappa de Azevedo, który był siłą napędową zalesiania Porto Santo. Ten proces pomógł kontrolować efekty erozji, które są widoczne na tej wyspie. Zostały wprowadzone niektóre egzotyczne gatunki, które są bardziej odporne na niekorzystne warunki, przykładami są sosny Aleppo (halepensis Pinus), sosny morskie (Pinus pinaster) i cyprys Monterey (Cupressus macrocarpa).

Rodzime gatunki, które można spotkać to smocze drzewo (Dracaena draco), drzewo oliwne (Olea sp), dęby (Quercus ilex ssp. Rotundifolia), faya Myrica, wrzosy (Erica scoparia) i Duma Madery (nervosum Echium).

Spacer obfituje we wspaniałe widoki i możliwość kontaktu z fauną wyspy. Można zaobserwować stada kuropatwy czerwonej (Alectoris rufa), ptaki drapieżne, takie jak myszołów (Buteo Buteo buteo) i pustułki (Falco tinnunculus canariensis), wróbla (Passer domesticus) i dudka (Upupa epops).

Po wejściu na szczyt Pico Castelo, dochodzimy do końca szlaku w Canhão Belvedere, mamy widok na miasto z Vila Baleira w tle oraz niemal całą długość wyspy. W oddali można zobaczyć Wyspy Pustynne i Maderę.

Nazwa Pico Castelo pochodzi z XV wieku i wywodzi się z faktu, że istniał tam fort, gdzie mieszkańcy mogli się schronić, gdy zostali zaatakowani przez francuskich piratów lub Algierczyków. Jego centralne położenie i łatwość organizacji obrony przez ludzi zrobiło z niego prawdziwy zamek.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PS PR2 - Vereda do Pico Castelo - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.