Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Vereda do Pico Ruivo - PR 1.2

Vereda do Pico Ruivo

Kolejny spacer "tam i z powrotem", dzięki któremu można wejść na najwyższy szczyt - Pico Ruivo. Szlak wspina się wzdłuż grzbietu, który oddziela klify Faial i Santana.


Charakterystyka trasy
Odległość: 2,8 km (+ powrót 2,8 km);
Czas: 1h 30m;
Najwyższy punkt: 1861 m;
Najniższy punkt: 1535 m;
Start: Achada do Teixeira;
Zakończenie: Achada do Teixeira;
Autobus: brak;
Poziom trudności: łatwy

Uwagi
Pogoda jest przedmiotem częstych zmian - weź ciepłą odzież

Począwszy od Achada do Teixeira szlak ten wspina się na najwyższy szczyt wyspy, Pico Ruivo (1861m). Ze szlaku można uzyskać dostęp do trzech innych tras, które prowadzą do różnych części wyspy: PR 1 - Pico do Areeiro (5,1 / 6,4 km), który przenosi się do Pico Areeiro, drugi najwyższy szczyt na wyspie (1816m), PR 1.3 - Encumeada(8.6 km), przebiega wzdłuż centralnego pasma górskiego na Zachód, a PR 1.1 Ilha (8.2 km) schodzi do gminy Ilha. Po drodze można spotkać kilka schronisk, co jest przydatne w przypadku zmiany klimatu, często obszar zostaje objęty morzem chmur.

Obszar ten jest częścią europejskiej sieci obszarów ważnych - Natura 2000 - i jest znany jako Centralny Masyw Górski. Obejmuje najwyższe szczyty na wysokości 1200 m nad poziomem morza. Charakteryzuje się zieloną i krzewiastą roślinnością, która jest dobrze przystosowana do dużych wahań temperatury, obfitych deszczów i silnych wiatrów. Można tu znaleźć wiele rodzajów wrzosów (Erica scoparia ssp maderensis i Erica aborea), które wiele lat temu używane były do produkcji węgla drzewnego.

Szlak wspina się wzdłuż grzbietu, który oddziela klify Faial i Santana, pozwala na doskonałą widoczność z lewej strony doliny Ribeira Seca, na czele której widać Pico das Torres i Pico Areeiro w tle. Z prawej strony widać "szczyty" pasma gór Santany (dachy domów - przyp.), skąd w oddali widać Parque Florestal das Queimadas i dalej Achada do Marques (mała wioska znana z typowych "poios" (pól) i starych poddaszach ze słomy), który znajduje się w centrum doliny Ribeira dos Arcos. WPatrząc w kierunku "wnętrza" możemy podziwiać dolinę Ribeira Grande która zaczyna się na "ustach" z Caldeirão Verde i Caldeirão do Inferno.

Przy dobrej widoczności na wschód widać skały z Penha d’Águia, gór Funduras i część Sao Lourenço (wschodniej części wyspy Madery).

Przy Achada do Teixeira widać “Homem em pé” (Stojąca osoba) formację skał bazaltowych, można ją znaleźć idąc w dół klifu po przejściu schroniska przy Achada do Teixeira.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR1.2 - Vereda do Pico Ruivo - j. angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.