Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Vereda da Ribeira da Janela - PR 15

Vereda da Ribeira da Janela

Ten spacer przebiega starą ścieżką używaną przez miejscową ludność do wynoszenia drewna z lasu. Podczas wędrówki idziemy w dół.


Charakterystyka trasy
Odległość: 2,7 km;
Czas: 1h 30m;
Najwyższy punkt: 820 m;
Najniższy punkt: 400 m;
Start: E.R. 209 (Curral Falso);
Zakończenie: Ribeira da Janela;
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni

Trasa ta łączy osadę Ribeira da Janela i zalesioną okolicę nad nią, na wysokości między 820 i 400 metrów. Zaczyna się na poziomie drogi ER 209, w obszarze Curral Falso, a kończy przy tej samej drodze w pobliżu osady Ribeira da Janela.

Ścieżka ta prowadzi pozostałościami po starym chodniku używanym przez mieszkańców do wyniesienia drewna z lasów, które jest konieczne dla ich życia codziennego. Była to także droga używana przez mieszkańców, jako połączenie z osiedlami na południowym wybrzeżu wyspy, głównie z Calheta i Ponta do Sol. Krzepcy młodzi mężczyźni wspinali się zboczami gór z ładunkiem beczek z winem lub koźlej skóry na plecach do sprzedaży i / lub wymiany na inne towary.

Na Ribeira da Janela można wejść w kontakt z tradycyjnym i niepowtarzalnym obszarem rolnym z typową tarasową uprawą, utrzymywaną w miejscu przy użyciu kamiennych ścian, gdzie uprawia się słodkie ziemniaki, ziemniaki, fasolę, kukurydzę, są one niezbędne dla winnic Ribeira da Janela.

Domy są rozproszone wśród tarasów, od ujścia potoku na wysokość 400 metrów, z kościołem znajdującym się w połowie wysokości skarpy. Nazwa osady, Ribeira da Janela, pochodzi od nazwy najdłużej lewady na Maderze, która ma około 15.7 km.

Jest to dobre miejsce do zobaczenia gołębia maderskiego (Columba trocaz), endemicznych ptaków spotykanych wyłącznie na Maderze. Podczas sezonu migracji, kilka gatunków ptaków migrujących można zauważyć w okolicy Ribeira da Janela, np. czaple nadobną (garzetta Egretta), czaple purpurową (Ardea purpurea), i kaczki krzyżówki (Anas platyrhynchos).

Trasa ta łączy się z PR13 - Vereda do FanalPR 14 - Levada dos Cedros, obie prowadzą do obszaru Fanal.


Broszurę z mapką można zobaczyć w formacie pdf, klikając w link poniżej:

PR 15 - Vereda da Ribeira da Janela - j.angielski

Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.