Madera

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat.

Madera

Porto Santo

Porto Santo - mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery, od której diametralnie się różni.

Porto Santo

Desertas

Wyspy Desertas to grupa trzech długich i wąskich wysp, które rozciągają się na odległość 23 km w kierunku północ-południe.

Wyspy Desertas

Selvagens

Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi.

Wyspy Selvagens


Wycieczki

Wycieczki Madera

Fascynujący krajobraz z wysokimi górami i głębokimi dolinami objętymi egzotyczną roślinnością oraz barwnymi kwiatami. Dodaj do tych atrakcji urok małych miasteczek i rytm kosmopolitycznej stolicy Madery i masz wiele powodów do wyruszenia na wycieczkę aby zwiedzić każdy zakątek wyspy. System transportu jest zróżnicowany i najwyższej jakości. Wybieranie jak będziesz zwiedzać wyspę należy do Ciebie!

Eira Serrado - Monte

Czas trwania: pół dnia

Opuść Funchal na drodze do Pico dos Barcelos. Kiedy tu dotrzesz, nie spiesz się. Ciesz się widokiem na miasto Funchal, i Wyspy Pustynne w tle. Kieruj się znakami dalej do Eira Serrado. Na tej krętej drodze lepiej pójść na około i cieszyć się spektakularnymi widokami na Dolinę Ribeira dos Socorridos. Aby dotrzeć do punktu widokowego Eira do Serrado trzeba będzie iść przez 15 minut. Kiedy już tam będziesz napawaj się fantastycznymi krajobrazami. Głęboko w szerokiej dolinie znajduje się miasteczko Curral das Freiras. Aby powrócić do Funchal, idź zgodnie z drogowskazami do dzielnicy Monte. Na Largo da Fonte usiądź w cieniu jego wielkich jaworów, lub przespaceruj się po ogrodach, gdzie kwiaty kwitną przez cały rok. I wreszcie, wejdź po schodach do Kościoła Matki Boskiej z Monte. Cesarz Karol I, ostatni władca cesarstwa austro-węgierskiego, został zesłany na Maderę w 1921 roku i został pochowany w kaplicy kościoła. Mocne wrażenia czekają na koniec dnia. Najlepszym sposobem, aby dostać z powrotem do Funchal jest jazda w carros de cestos (samochodowy kosz) - saniach z wikliny. Musisz ufać umiejętnościom powożących saniami (carreiros) i ich układowi hamulcowemu, który zależy od ich butów. Ale mimo wszystko, jest to tradycyjny środek transportu.Santana - Machico

Czas trwania: cały dzień

Wyjedź z Funchal na drogę do Poiso. Przyjeźdzając do Poiso, można wybrać się do Pico Areeiro, trzeci najwyższy punkt na wyspie o wysokości 1810 m. W pogodny dzień widok na wyspy jest niezwykły. Powrót w kierunku Poiso prowadzi prosto przez las Laurissilva w kierunku Ribeiro Frio. Jest to miejsce, pobłogosławione przez szczególnie bogatą roślinność, z roślinami unikalnymi na wyspie. Istnieje także niewielka farma pstrągów, która stała się obowiązkowym przystankiem dla każdego zwiedzającego. Możesz też wybrać się na krótki spacer ok 30 min przez Levada dos Balcões. Oferuje ona widok na fascynujący krajobraz pięknej doliny. Następnym przystankiem jest Faial. Z jego małego fortu można podziwiać imponujące skały Penha d'Aguia. Spoglądając w dół z powodu erozji mamy wrażenie, że wyspa wydaje się być ponad morzem. Ten typ formacji na Maderze nazywa się Fajã. Wracamy do głównej drogi, a następnie do Santany. Tutaj znajdują się trójkątne domy, z dachami krytymi strzechą i malowniczymi ogrodami. Są to tradycyjne widoki na pocztówkach z Madery. Lunch w jednej z tradycyjnych restauracji, a następnie po drodze warto odwiedzić Queimadas. To jest park leśny z bujną zielenią, gdzie można długo spacerować przy jeziorach. Wróć do Santana, ponownie skieruj się do Faial i dalej w kierunku Porto da Cruz. Jedz do Portela i podziwiaj ten wspaniały widok. Jadąc tą drogą kieruj się do miasta Machico. Gdzie przyjemnym deptakiem wzdłuż morza, można dostać się do kaplicy S. Roque. Teraz nadszedł czas, aby wrócić do Funchal. Dzień się kończy, ale w nocy jest jeszcze wiele tajemnic.Encumeada - Porto Moniz - Paul da Serra

Czas trwania: cały dzień

Wyjazd z Funchal autostradą w kierunku Ribeira Brava. Można jechać naokoło i zobaczyć Cabo Girão, jeden z najwyższych klifów w Europie i na świecie (580m). Wróć do głównej drogi i kieruj się dalej w stronę Ribeira Brava. Możesz odwiedzić też przyjemne nadmorskie miejscowości przed udaniem się do Serra da Aguia, gdzie w pogodny dzień można podziwiać piękny widok zarówno na północnym jaki i południowym wybrzeżu. Przejedź do Sao Vicente, gdzie można zwiedzić jaskinie wulkaniczne, a po drodze zobaczyć bogatą i unikatową roślinność lasu Laurissilva. Przejedź wybrzeżem w kierunku Porto Moniz wzdłuż drogi zbudowanej obok lewady: jest to droga, która została wykuta w skałach i jest świadectwem ludzkiej wytrwałości w celu podbicia ziemi. W Porto Moniz naładuj baterie i zanurz się w skalnych basenach. W drodze powrotnej do Funchal, kieruj się znakami na miejscowość Santa i dalej w stronę Paul da Serra płaskowyżu leżącego na wysokości 1400m. Z płaskowyżu jedź do Bica da Cana, wzdłuż drogi, która zaprowadzi cię do Encumeada. Stąd kieruj się drogą do Funchal.Porto Santo

Czas trwania: cały dzień

Wyjazd z Funchal na sąsiednią wyspe Porto Santo. Podziwiaj widok z morza w kierunku wschodniego wybrzeża Madery - Ponta de Sao Lourenço. Miejscem zaktowiczenia w Porto Santo jest zatoka chroniona przez dwie małe wyspy, zwane Farol i Cal. Główną atrakcją jest długa plaża. Jednak wolny czas przeznaczymy na szybkie zwiedzanie wyspy. Kieruj się do Portela i podziwiaj fantastyczne widoki na południowym wybrzeżu. Postępuj zgodnie ze znakami prowadzącymi z Serras (pasmo górskie) do Camacha. W pobliżu tej wsi znajduje się Fonte da Areia - obowiązkowy przystanek. Wreszcie, odwiedź panoramiczny punkt widokowy na Pico das Flores i przejedź do Moreno, gdzie ludzka wytrwałość przyczyniła się do stworzenia ogromnego zielonego dywanu drzew, znacząco przyczyniając się do zalesienia wyspy. Po lekkim lunchu w mieście Vila Baleira, ciesz się całym popołudniem na piaszczystej plaży. Złociste piaski znane ze swoich właściwości leczniczych znajdziesz na plaży o długości 9 km, ciepłe i czyste nie pozostawiają gości obojętnych na jej wdzięki. Jeśli jednodniowa wizyta spowodowała że można poddać się urokowi tej złotej wyspy, a następnie przełożyć wyjazd i zostać na dłuższy pobyt w jednym z wielu hoteli i pensjonatów. W przeciwnym razie powrót do Funchal zostawiamy na koniec dnia.Informacje oraz zdjęcia zawarte w artykule pochodzą ze strony www.visitmadeira.pt.