Okolice Porto Moniz słyną z wielu miejsc z doskonałymi warunkami do kontemplacji unikalnych krajobrazów północnego wybrzeża Madery. Jednym z tych obowiązkowych miejsc jest punkt widokowy Teleférico das Achadas da Cruz, z imponującym widokiem na Calhau das Achadas.

Położony na szczycie dużej skalistej skarpy, punkt widokowy oferuje odwiedzającym możliwość kontemplowania, z widokiem z góry, „fajã”, która jest skąpana w czystych wodach Oceanu Atlantyckiego na dnie zbocza. W krajobrazie wyróżnia się również osobliwy (i bardzo fotogeniczny) projekt gruntów rolnych.

Kolejka linowa, od której pochodzi nazwa punktu widokowego, została stworzona, aby ułatwić transport żywności, a także dostęp rolników do tego obszaru znanego z wysokiej żyzności. Obecnie kolejka jest ważną atrakcją turystyczną.

Scenerię uzupełnia kolejka linowa, która zjeżdża ze stromego zjazdu skarpy, aż dociera do spokojnej Fajã da Quebrada Nova. Wreszcie, zbocza i morze, w tle, stanowią ramy punktu widokowego Teleférico das Achadas da Cruz z żywą i niezapomnianą atmosferą.