Baseny naturalne pochodzenia wulkanicznego to niezwykłe punkty na mapie Archipelagu Madery gdzie można doświadczyć niezwykłego kontaktu z Oceanem Atlantyckim. Baseny te  można znaleźć zarówno na północnym, jak i południowym wybrzeżu wyspy.
 
W  Funchal, tuż przy nadmorskiej promenadzie publicznej, znajduje się kompleks kąpielowy, w którym można połączyć wyjątkowe uczucie pływania w wulkanicznym basenie z pięknym i niezapomnianym spektaklem wizualnym.
 
Nazywany przez niektórych „Poças do Gomes”, Doca do Cavacas to mały kompleks kąpielowy położony między Lido i plażą Formosa, z naturalnym basenem pochodzenia wulkanicznego, a także bezpośrednim dostępem do morza. Ale morze nie jest jedyną jednostką przekształcającą to miejsce w prawdziwy raj kąpielowy. Z zachodniej strony naturalnych basenów Doca do Cavacas rozciąga się stymulujący widok na najwyższy przylądek w Europie (Cabo Girão), a także na plażę Formosa.
 
Kompleks kąpielowy Doca do Cavacas oferuje doskonałe warunki do spędzenia idealnego dnia na plaży. Jest wyposażony w prysznice, toalety, przebieralnie i bar.