Uważane za ex-libris gminy, naturalne baseny Porto Moniz są jedną z głównych atrakcji północnego wybrzeża Madery. Miejsce to zdobywa rosnącą liczbę odwiedzających ze względu na specyfikę jego piękna i komfort oferowany przez  infrastrukturę.

Są to baseny pochodzenia wulkanicznego – tworzonego przez tysiąclecia przez chłodzenie lawy – naturalna fizjonomia tych basenów pozwala na stały dopływ wody morskiej. Woda jest zatem doskonałej jakości, biorąc pod uwagę jej nieustanną wymianę.

Do dyspozycji osób chcących się opalać jest około 3210 m², a powierzchnia basenów to około 3800 m²,. Baseny mają około dwóch metrów głębokości, dzięki czemu są idealnym miejscem dla całej rodziny. Jest tu też basen dla dzieci, plac zabaw, szatnie, bar, punkt pierwszej pomocy, parking i dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole, dzięki czemu można wygodnie cieszyć się spokojem oferowanym przez ten wyjątkowy kompleks kąpielowy. Poza tym otaczający krajobraz, z panoramicznym widokiem na wybrzeże morskie i jego skały, nie pozostawia nikogo obojętnym.