Jeśli jest jedno zdjęcie, które musisz zabrać ze sobą po wizycie na wyspie Porto Santo, to jest to zachód słońca na plaży Calheta. Bardzo różni się od innych plaż dziewięciokilometrowego odcinka piasku, wyróżnia się formacjami skalnymi, które nadają mu szczególną mistykę.
 
Położona na południowym zachodzie  Porto Santo, plaża Calheta wyznacza koniec dziewięciokilometrowej złotej piaszczystej plaży, co usprawiedliwia mieszankę piasku i skał. Dlatego nabiera cech bardziej prywatnej i spokojnej plaży, oferując jednocześnie terapeutyczne piaski i ciepłe wody, które wyróżniają Porto Santo.
 
Chociaż ma bardziej zaciszny charakter, to nie brakuje tutaj parkingu, przebieralni, sanitariatów, a także restauracji, w której można delektować się grillowanymi limpetami w towarzystwie słynnego „bolo do caco” z masłem czosnkowym.
 
Krajobraz wyznacza Ilhéu da Cal, znany również jako Ilhéu de Baixo, ważne dziedzictwo tej wyspy ze względu na kopalnie wapna. Obecnie wycofane z eksploatacji nadal można obserwować galerie wydobywcze przez wywiercone zbocza. W dni o lepszej widoczności można nawet zobaczyć profil Madery.