Między morzem, klifami i późnymi zachodami słońca

Cahleta szczyci się plażą ze złotym piaskiem. Piasek został przywieziony głównie z Maroka, ale także z Figueira da Foz (Portugalia kontynentalna).

Przy głównej alei biegnącej wzdłuż plaży znajduje się osobliwe muzeum na świeżym powietrzu: z charakterystycznym kominem – pozostałością po wypalarni wapna oraz kilkoma sprzętami, które pozostały po młynie cukrowym.

W Calhecie nadal produkuje się cukier w Engenhos da Calheta obok kościoła (Avenue D.Manuel I 29), ten młyn można zwiedzać oraz spróbować jego wyroby m.in rum i likier.

Dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze

Gmina Calheta znajduje się między południowym a zachodnim krańcem Madery. Wiele ciekawych miejsc przyciąga dużą liczbę turystów – od niezliczonych szlaków turystycznych po różnorodność plaż, a także miejsca istotne kulturalnie i historycznie.

Odpowiedź na pytanie „co zwiedzić w Calheta?” jest zatem zawsze łatwa. Jest wiele miejsc odpowiednich dla każdego rodzaju odwiedzających: tych, którzy szukają przygody w przyrodzie lub na morzu, tych, którzy chcą cieszyć się niezapomnianymi regionalnymi doznaniami gastronomicznymi lub tych, którzy chcą podróżować przez karty historii tej wyspy, na przykład.

Fakt, że jest to największa gmina w Autonomicznym Regionie Madery, w znacznym stopniu przyczynia się do tej różnorodności opcji. Powierzchnia gminy to około 116 km² i około 12 tys. mieszkańców i składa się z ośmiu miejscowości: Arco da Calheta, Calheta, Estreito da Calheta, Fajã da Ovelha, Jardim do Mar, Paul do Mar, Ponta do Pargo i Prazeres.

Dzięki jednemu z najniższych wskaźników opadów na wyspie i łagodnemu klimatowi przez cały rok, gmina Calheta oferuje niezapomniane wrażenia wszystkim odwiedzającym.

Rabaçal

Położony na Paul da Serra, jedynym płaskowyżu na Maderze, Rabaçal oferuje otoczenie o rzadkim naturalnym pięknie. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą cieszyć się chwilami relaksu w kontakcie z zielonym otoczeniem, tak charakterystycznym dla lasu Laurissilva.

Odwiedzający znajdątu punkt widokowy z niezapomnianym panoramicznym widokiem na duży obszar leśny. Mowa o położonym w Pico da Urze, punkcie widokowym Rabaçal, który zapewnia widok na największą dolinę na wyspie pokrytą roślinnością Laurissilva, rodzimym lasem, który UNESCO zaklasyfikowało jako miejsce światowego dziedzictwa.

Dolina Rabaçal zachwyca żywiołowością i żywiołowością. Oprócz przynależności do sieci Natura 2000, obszar ten jest również częścią Parku Przyrody Madery, sklasyfikowanego jako obszar odpoczynku i ciszy. Jest to zatem obowiązkowy punkt na zachodnim wybrzeżu wyspy, dla każdego miłośnika przyrody.

Z Rabaçal można również wyruszyć na odkrywanie kilku popularnych szlaków turystycznych. Najważniejsze to Levada das 25 Fontes (PR 6) i Levada do Risco (PR 6.1).

Paul do Mar

Położony na południowym zachodzie Madery Paul do Mar wyróżnia się niezaprzeczalnym pięknem otoczenia i głęboko zakorzenioną tradycją rybacką, które do dziś wyznaczają codzienne życie i profil tego miasta.

Nazwa tego miejsca pochodzi od jego swoistej orografii, gdyż przypomina dolinę, osłoniętą z jednej strony imponującymi skałami, a z drugiej skąpaną w morzu.

Bliskość miasta do Oceanu Atlantyckiego zdecydowanie ukształtowała jego kulturę i oczywiście działalność gospodarczą. Paul do Mar jest ważnym ośrodkiem rybackim na wyspie. Poławiane ryby  przez miejscowych rybaków są wysoko cenione zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Biorąc pod uwagę obfitość ryb (głównie ryb wędrownych) na tym obszarze, w 1912 r. w miejscowości powstała fabryka konserw z tuńczyka. Do dziś można zobaczyć komin dawnej fabryki, będący świadectwem tamtej działalności.

Ponadto, podobnie jak w sąsiedniej Jardim do Mar, fale Paul do Mar są powszechnie doceniane przez surferów.

Ponta do Pargo

Ponta do Pargo to najbardziej wysunięta na zachód część wyspy, pozbawiona roślinności do jakiej przyzwyczailiśmy się w tej części Madery. 

Linia brzegowa Ponta do Pargo była zbyt niebezpieczna dla żeglugi, dlatego wybudowano latarnię morską na szczycie skały (Ponta da Vigia).

Przy latarni znajduje się punkt widokowy skąd można podziwiać wspaniałe widoki na Ocean Atlantycki. W Ponta do Pargo we wrześniu odbywa się Festa do Pêro (Święta jabłka).