Rada Miasta Funchal zajmuje centralne miejsce w gminie. Jest to zabytkowy pałac w mieście, o wielkiej wartości architektonicznej, który nadal zachowuje swój oryginalny wystrój i obecnie mieści ratusz w Funchal.

Ten zabytkowy budynek położony jest w tętniącym życiem centrum miasta, niezaprzeczalnie wyznacza miejski krajobraz. Został zbudowany w 1758 roku, aby służyć jako rezydencja hrabiego Carvalhal. Następnie przechodził przez różnych właścicieli i najemców, aż został nabyty w 1883 roku przez Radę Miejską. Następnie stał się ratuszem w Funchal.

Chociaż był modyfikowany i odnawiany przez dziesięciolecia, zawsze zachował swoje cechy. Jest to zatem harmonijny przykład architektury końca XVIII wieku. Obejmuje przede wszystkim wewnętrzny dziedziniec krajobrazowy, pokryty płytkami Battistiniego, wykonany w 1940 roku w fabryce Maria de Portugal, oraz fontannę ozdobioną marmurowym posągiem „Leda i łabędź”, podpisany przez Germano José Sallesa.

Budynek można zwiedzać w dni powszednie, w kilku językach. To najlepszy sposób na poznanie uroków ratusza w Funchal w 60 minut.