Caminho do Pináculo e Folhadal prowadzi lewadą Serra i Norte wznosi się na wysokość pomiędzy 1000 m i 1600 m. Oferuje piękne widoki na dolinę São Vicente, przechodzi obszarem wysokogórskich roślin, a także lasem wawrzynowym.

Zaczynamy na drodze ER 110 z Paul da Serra do Encumeada-y, ten szlak prowadzi w okolice Bica da Cana, Casa do Caramujo i Folhadal, zbliża się do końca na drodze ER 228 na skrzyżowaniu Encumeada.

Ścieżka ta prowadzi lewadą Serra i Norte, wznosi się na wysokość pomiędzy 1000 a 1600 metrów, przechodzimy przez wspaniały obszar rodzimej roślinności wysokogórskiej, jak również rodzimych lasów wawrzynowych. Obszar ten jest częścią sieci Natura 2000.

Po drodze pojawia się wspaniały widok na dolinę São Vicente, jak również na przykłady architektury wyspy i dziedzictwa kulturowego. Tak jak w przypadku „ścieżek komunalnych” – część publicznej drogi wykorzystywanej przez wyspiarzy w podróży pomiędzy północną i południową częścią wyspy – wybrukowana. Lewady i tunele wykute w skale, które zostały zbudowane do dostarczania wody z północnej do południowej części wyspy.

Trasa biegnie wzdłuż lewady, chociaż w niektórych miejscach opuszczamy ją i idziemy wybrukowaną ścieżką. Po dotarciu na górę ścieżki w Pináculo, pojawi się wspaniały widok na krajobraz doliny Ribeira Brava w tle i centralnego masywu górskiego, gdzie widać dwa najwyższe szczyty wyróżniające się na wyspie, Pico Areeiro (1817m) i Ruivo Pico (1861m).

Dookoła lewady jest bogata roślinność – małe rośliny endemiczne, których urodę widać w miesiącach wiosennych: storczyk maderski (foliosa Dactylorhiza), jaskier (cortusifolius Ranunculus) który łatwo można rozpoznać po jasnych żółtych kwiatach, chryzantemy Mandon’a (Argyranthemum pinnatifidum) i pelargonie (Geranium palmatum).

Gdy dojdziesz do punktu, w którym lewada którą idziesz dzieli się na dwie odnogi, idź ścieżką po stronie Levada do Norte, która jest wykorzystywana do zasilania elektrowni wodnej w Serra d’Agua.

Kaskady i tunele znajdują się na całej długości tej trasy, a kiedy wyjdzie z ostatniego tunelu, można dotrzeć do Folhadal – nazwa odnosi się do liczebności konwalii (Port., folhados) (arborea Clethra) które można tutaj znaleźć.

W Encumeada można wejść na szlak PR 1.3, który prowadzi do Pico Ruivo.

Uwaga! Jeśli do lewady zamierzasz dojechać autobusem, ten dowiezie Cię tylko do Encumeady. W takim przypadku, aby przejść całą lewadę należy z Encumeady kierować się do Lombo do Mouro drogą ER110 – jest to odcinek o długości około 3 km.

Szczegóły

Odległość: 15 km;
Czas: 6h 30m;
Najwyższy punkt: 1490 m;
Najniższy punkt: 970 m;
Start:Lombo do Mouro;
Zakończenie: Encumeada;
Autobus: Rodoeste 6, 139;
Poziom trudności: trudny