Trasa Caminho do Real do Monte łączy środowisko naturalne i górskie w Parku Ekologicznym Funchal z historycznym centrum Monte, które może pochwalić się ciekawym dziedzictwem. 

Początek trasy obok centrum recepcyjnego Parku Ekologicznego Funchal przecina Ribeira da Cales i stary kanał Funchal, Levada das Cales z 1784 roku. Na tym wczesnym etapie trasy przestrzeń wokół Casa Ribeira das Cales i okoliczne lasy pozwalają obserwować bardzo różnorodną rodzimą i egzotyczną roślinność oraz najczęstsze gatunki ptaków tego siedliska. 

Na terenie parku trasa wiedzie przez szkółkę roślin Ribeira das Cales i punkt widokowy Pico Alto (1129 metrów wysokości). Z tej wysokości można obserwować jedą z najbardziej kompleksowych panoram Funchal. 

Pomiędzy Arrebentão i Lajinhas trasa przebiega drogą królewską nr 24, którą kiedyś przejechano w dawnym dostępie do gór Monte i w związku z gminą Santana. W drodze do Terreiro da Luta wyróżniają się dwa budynki: Quinta do Terreiro da Luta i krótkie wyjście z trasy, pomnik Matki Bożej Pokoju. 

Zabudowa wykonana z płyt charakteryzuje historię parafii Monte, wraz z kościołem-matką, starymi farmami i ogrodami Monte.Odkrycie historycznego centrum Monte wraz z możliwością odwiedzenia ogrodu. Monte Palace i Largo das Babosas, wraz z saniami wiklinowymi i dwoma trasami kolejki linowej, pozwalają odkrywać uroki Funchal.

Szczegóły

Odległość: 4,2 km;
Czas: 2 h;
Najwyższy punkt: 1130 m;
Najniższy punkt: 550 m;
Start: Ribeira das Cales – Funchal Ecological Park Welcome Centre;
Zakończenie: Monte;
Autobus:  Horários do Funchal 56;
Poziom trudności: średni