Caminho Real da Encumeada to przechodząca część środkową masywu górskiego trasa. Przecina jedne z najwyższych szczytów na Maderze, można też spojrzeć z góry na Curral das Freiras. Jest to stary „Trakt Królewski”, który został wybrukowany jako jeden z głównych szlaków na całej wyspie przez szlachtę.

Trasa rozpoczyna się w Boca da Corrida i biegnie wzdłuż wzniesienia między 1340 a 940 metrów, przechodzi przez część Masywu Centralnego wzdłuż podnóża najwyższego szczytu na Maderze.

To jest stary „Trakt Królewski”, który został wybrukowany i służył jako jedna z głównych dróg transportu osób na wyspie. Był używany przez szlachtę na koniu, żony szlachciców leżały w hamakach prowadzonych przez mężczyzn. Są też odniesienia do sklepów spożywczych, które istniały gdzieś na tej drodze, były tu prawdopodobnie stoiska handlowe.

W krajobrazie, który rozgrywa się przed wami, będzie można zobaczyć w dolinie Curral das Freiras. W roku 1566 ta mała miejscowość otoczona ogromnymi górami w centrum wyspy stała się schronieniem dla mniszek z klasztoru Santa Clara, które przyniosły ze sobą skarby z klasztoru gdy piraci zaatakowali Funchal.

Drogi wodne, które przebijają się przez góry wzdłuż tego szlaku utrzymują roślinność, która składa się z gatunków Laurisilva: wawrzyn (Laurus azorica), avokado/smaczliwka (Persea indica), Til / stinklaurel (foetens Ocotea) i konwalia (pinnatifidum Argyranthemum).

Wzdłuż tego szlaku można dostrzec niektóre z rodzimych gatunków ptaków, takich jak zniczek (Rugulus ignicapillus maderensis), zięba (Fringilla maderensis Frigilla), myszołów (Buteo buteo harterti), pustułka (Falco tinnunculus canariensis), gołąb maderski (Columba trocaz) lub pliszka górska (Motacilla cinerea).

Jak przejdziesz w około Pico Grande, w zasięgu wzroku pojawią się osady Serra d’Agua i Encumeada, podobnie jak rurociąg, który prowadzi wody ze zbiornika niezbędne do uruchomienia elektrowni wodnej w Serra d’Água, tym samym wskazuje, że dochodzimy do końca szlaku w Boca da Encumeada.

Szczegóły

Odległość: 12,5 km;
Czas: 4h;
Najwyższy punkt: 1323 m;
Najniższy punkt: 830 m;
Start:Miradouro da Boca da Corrida;
Zakończenie: E.R. 228 (Encumeada);
Autobus: Rodoeste 6, 139;
Poziom trudności: średni