Położony na wzgórzu z widokiem na Calheta, nieco ponad 30 minut od Funchal, Casa das Mudas to centrum muzealne poświęcone sztuce współczesnej. Poza bogatą kolekcją jest to bardzo dynamiczna przestrzeń kulturalna.

Otwarty w październiku 2004 roku budynek, w którym mieści się to muzeum, został zaprojektowany przez architekta Paulo Davida. Za swoje nowoczesne cechy, a także za harmonijną integrację z krajobrazem, ten rozległy kompleks architektoniczny został nagrodzony na arenie międzynarodowej: został nominowany do Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe w 2005 roku i otrzymał medal Alvar Aalto w 2012 roku.

Casa das Mudas ma bardzo dużą kolekcję muzealną i artystyczną, przeniesioną z twierdzy São Tiago w Funchal. Istnieje około 400 sztuk, pochodzących z 1960 roku i dnia dzisiejszego. Wśród nich są dzieła wielu znanych artystów, takich jak Lourdes Castro, Maria Helena Vieira da Silva,
Na przykład Fernando Calhau, António Palolo, Martha Telles, Pedro Cabrita Reis, Gäetan, Daniel Blaufuks, Álvaro Lapa lub Ana Hatherly.

Oprócz centrum wystawowego, Casa das Mudas ma audytorium, bibliotekę, sklep, kawiarnię i restaurację. Jest to również scena wielu wystaw czasowych, występów muzycznych, sztuk teatralnych lub konferencji.