Ze względu na dobrą dostępność, a także zaplecze rekreacyjne i rekreacyjne, Park Leśny Chão dos Louros stał się jedną z najbardziej pz najpopularniejszych miejsc piknikowych na Maderze.
 
Położony w gminie São Vicente jest domem dla dziedzictwa krajobrazowego, które nie pozostawia nikogo obojętnym. W Chão dos Louros rosną głównie drzewa z rodziny Lauraceae – jest to serce lasu Laurissilva, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Do parku warto wybrać się na spokojny spacer, aby docenić gatunki endemiczne, takie jak drzewo laurowe (Laurus novocanariensis) – którego obfitość uzasadnia nazwę lasu – „Madre-de-Louro” (Laurobasidium laurii), Til (Ocotea foetens) lub mahoń maderski (Persea indica).
 
Ten ekosystem jest domem dla bogatego ptactwa. W Chão dos Louros można spotkać zwierzęta takie jak ognisty grzebień (Regulus madeirensis), mały endemiczny gatunek, zięba (Fringila coelebs madeirensis) lub gołąb maderski (Columba trocaz), również endemiczny.
 
W parku znajduje się kilka terenów rekreacyjnych które wyposażone są w stoły, ławki a nawet miejsca do grlowania, co czyni sprawia, że jest to idealne miejsce na piknik.
 
W parku zaczyna się trasa PR 22 – Vereda do Chão dos Louros.