Szpital FunchalMadera jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji, niektórzy twierdzą, że to raj na ziemi 🙂 Ale jak w każdym miejscu nawet tym najbardziej bajkowym jesteśmy narażeni na „złapanie” chorób.

Nie jest to popularny temat, raczej pomijany w przewodnikach, ale warto wiedzieć jakie choroby mogą nam grozić podczas pobytu na Maderze i jakie działania podjąć żeby ograniczyć ryzyko zachorowania.

Choroby na Maderze

Największym zagrożeniem są choroby przenoszone przez komary, w drugiej kolejności należy zwracać uwagę na kleszcze. Kilka lat temu Madera była bardzo bezpiecznym miejscem jeśli chodzi o występowanie śmiertelnie groźnych chorób. Niestety w 2016 roku na  wyspie pojawiły się wirusy odpowiedzialne za groźne choroby.

Denga

Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przypominająca nieco odrę postać, zakażenie jej wirusem powoduje wysypkę, bóle mięśni i stawów i bóle głowy. Jako powikłanie może wystąpić zagrażająca życiu gorączka krwotoczna z krwawieniami lub wstrząs. Dengę przenosi kilka gatunków komarów i niestety występują one na Maderze. Do głównych objawów poza wysoką gorączką należą silne bóle i sztywność stawów. . Ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.


Zika

Wirus Zika powoduje u dorosłych objawy w postaci gorączki oraz wysypki, przypomina nieco objawy dengi. Jest jednak wyjątkowo groźny w przypadku zakażeń ciężarnych. Naukowcy są zdania, że wirus Zika może powodować małogłowie u noworodków. Patogen przenoszony jest głównie za pośrednictwem komarów.


Leiszmanioza

Leiszmanioza jest tropikalną chorobą wywoływaną przez pierwotniaki, jest roznoszona poprzez ukąszenie samic muchówek, możliwe jest też zarażenie poprzez rozgniecenie owada i wtarcie go do rany. Jeśli po 3-6 dniach zauważymy u siebie gorączkę do 40 stopni, utrzymującą się przez 3 dni, bóle głowy, gałek ocznych, stawów i mięśni, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i rozpocząć terapię antybiotykami. Leiszmanioza nieleczona jest śmiertelna.


Borelioza

Borelioza znana również pod nazwami choroba z Lyme lub krętkowica kleszczowa, charakteryzuje się objawami dotyczącymi skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Ta groźna choroba wielonarządowa jest jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze, ale nie tylko. Źródłem zakażenia, choć rzadziej mogą być bąki, gzy, a nawet komary.

Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem. Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. Wczesne objawy ustępują w ciągu 3 miesięcy i u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów, powikłań neurologicznych.

Powyższe choroby są charakterystyczne dla stref tropikalnych i subtropikalnych, równie dobrze można na nie zachorować podczas wakacji na Karaibach, w Tajlandii a nawet krajach basenu Morza Śródziemnego.


Jak chronić się przed zakażeniami?

W przypadku chorób przenoszonych przez komary należy przestrzegać podstawowych zasad:

 • obowiązkowo stosować dostępne środki odstraszające komary (repelenty). Zastosowanie repelentów u kobiet w ciąży i dzieci w wieku poniżej 12 roku życia każdorazowo należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą,
 • stosować odpowiednią odzież (np. z długimi nogawkami, długimi rękawami) osłaniającą części ciała narażone na ukąszenia, bez wzgledu na porę dnia,
 • stosować mechaniczne bariery przeciwko komarom w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które zmniejszają ryzyko przedostania się owadów do domów,

W przypadku chorób przenoszonych przez kleszcze należy przestrzegać podstawowych zasad:

 • obowiązkowo stosować repelenty tj. środki odstraszające kleszcze. Na rynku polskim dostępny jest szereg preparatów do stosowania na skórę zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
 • stosować odpowiednią odzież  zakrywającą nogi oraz ramiona, czapki lub kapelusze chroniące głowę. Zaleca się ubrania w kolorach jaskrawych.
 • po przyjściu ze spaceru należy dokładnie obejrzeć skórę w poszukiwaniu kleszcza, w szczególności skórę głowy. Warto także uprać wszystkie ubrania, gdyż na nich także mogą kryć się kleszcze, które po jakimś czasie mogą dotrzeć do człowieka.

Co robić w przypadku podejrzenia zachorowania?

Podejrzewając objawy jednej z chorób należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Osoby, u których w ciągu 21 dni od powrotu z Madery wystąpią takie objawy chorobowe jak: ból głowy, gorączka, bóle stawowo-mięśniowe, wysypka, powinny natychmiast udać się do lekarza i poinformować o przebytej podróży.

W przypadku zachorowania na dengę ważną rolę odgrywa utrzymanie odpowiedniej równowagi wodno-elektrolitowej. W przypadku wirusa Zika postępuje się podobnie jak w przypadku dengi, leczenie jest objawow. Podaje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, płyny oraz zaleca odpoczynek. Po kilku dniach dolegliwości powinny ustąpić.

Czy przed wyjazdem na Maderę trzeba się zaszczepić?

Wyjeżdżając na Maderę nie ma wymogu szczepienia się. Są jednak szczepienia zalecane:

 • tężec + błonica
 • polio

Co zabrać ze sobą na Maderę, żeby uchronić się przed chorobami tropikalnymi?

Repelenty

Repelenty na komary, moskity i inne insekty to podstawowa rzecz o jakiej powinniśmy pamiętać planując wyjazd nie tylko na Maderę ale także do innych tzw. ciepłych krajów.

Mosikitiery

To skuteczna ochrona przed komarami i innymi owadami. W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier.

Apteczka podróżna

Apteczka podróżna zawierająca leki przeciwbólowe, plastry, środki odkażające oraz leki łagodzące problemy żołądkowe szczególnie przeciw biegunce.

 • zestaw leków stale przyjmowanych, przepisanych przez lekarza (np. na astmę, cukrzycę) oraz recepty na te leki (w przypadku sytuacji, gdyby się skończyły)
 • repelenty
 • zestaw plastrów opatrunkowych
 • agrafki
 • chusta trójkątna
 • folia NRC/koc termoizolacyjny
 • waciki jałowe
 • woda utleniona
 • bandaż
 • odkażacz do rąk
 • leki – przeciwbólowe (np. Apap, Ibuprom), przeciwbiegunkowe (np. węgiel, Loperamid), przeciw zaparciom, przeciwgorączkowe (np. Paracetamol)
 • leki na chorobę lokomocyjną
 • krem z filtrem UV

Żel antybakteryjny

Żel antybakteryjny do rąk oraz nawilżone chusteczki. Żel stosujemy przed posiłkiem wcierając w ręce, a w szczególności zawsze tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody np. podczas wędrówek lewadami lub w toalecie. W toaletach przy drodze nie ma zazwyczaj papieru i mydła.

Źródło: medonet.pl