Madera to miejsce szczególne a ciekawostki o Maderze tylko potwierdzają. Warto je poznać zanim rozpoczniesz podróż do tego miejsca. Wszystkie te ciekawostki świadczą o bogactwie kulturowym wyspy.
O miejscowych
Na Maderze mieszka na stałe lub czasowo około 200 Polaków, osoba z najdłuższym „stażem” to hrabina Lubomirska, która na Maderze mieszkała w latach 1960 – 2021.
Najsłynniejszym maderczykiem jest z pewnością piłkarz reprezentacji Portugalii oraz Realu Madryt Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, który urodził się w Funchal w dzielnicy Santo António.
Mieszkańcy Madery mieszkańców Porto Santo nazywają „profetami”, z kolei mieszkańcy Porto Santo na maderczyków zwykli mówić „amerykanie”.
Niemal połowa mieszkańców wyspy mieszka w Funchal.
Znane osobistości na Archipelagu Madery
Według legendy na Maderze żył Henrique Alemão czyli Władysław Warneńczyk. Podobno miał obronną ręką wyjść z bitwy pod Warną i trafić własnie na portugalską Maderę.
Najsłynniejszą postacią, która zamieszkiwała archipelag był Krzysztof Kolumb. Kolumb mieszkał na Porto Santo przez kilka lat, poślubił córkę ówczesnego władcy Porto Santo Bartolomeu Perestrela. Pojawiają się opinie, że to właśnie podczas pobytu na wyspie zrodził się pomysł podróży do Indii.
Maderę kilkukrotnie odwiedzał słynny podróżnik Karol Darwin, m.in. podczas rejsu statkiem H.M.S. „Beagle”. Ponoć to na Maderze i wyspach Galapagos zebrał materiał, który utwierdził go w przekonaniu o słuszność teorii ewolucji.
Przez około rok na Maderze mieszkała Sisi – żona cesarza Franciszka Józefa I. Na wyspę trafiła w celach leczniczych.
Ostatnie miesiące życia spędził na Maderze Karol I Habsburg. Dla cesarza było to raczej zesłanie niż przyjemność. Zmarł 1 kwietnia 1922 roku, został pochowany w Igreja de Nossa Senhora do Monte.
Maderę a dokładnie Camara de Lobos upodobał sobie brytyjski premier Winston Churchill. Po przebytym udarze mózgu miał odbyć rekonwalescencję, miał wtedy powiedzieć, że chce jechać gdzie jest „ciepło, miło i kwieciście”.
Na Maderze przebywał także marszałek Józef Piłsudski. Na wyspę trafił z powodów problemów zdrowotnych. Spędził tutaj 3,5 miesiąca w willi Quinta Bettencourt na przedmieściach Funchal.
Na Maderze był także papież Jan Paweł II. Jest to jak do tej pory jedyna wizyta papieska na Maderze. Z tej okazji przed Katedrą w Funchal postawiono pomnik naszemu rodakowi.
Na Maderze zatrzymywali się także aktorzy oraz pisarze. Gregory Peck – mieszkał w hotelu Reid’s Palace podczas kręcenia filmu Moby Dick. Wyspę odwiedzili również Charlie Chaplin i Roger Moore a także pisarze Rainer Maria Rilke i Bernard Shaw.
Konstrukcje
Ciekawą konstrukcja jest lotnisko, które w 2000 roku zostało poddane rozbudowie, która polegała na przedłużeniu pasa startowego. Cel ten osiągnięto wypuszczeniem pasa nad Ocean Atlantycki na 180 kolumnach o wysokości ok 70 metrów każda. Pod pasem startowym biegnie nitka via Rapida w kierunku Machico.
W miejscowości Garaju znajduje się figura Chrystusa Odkupiciela – mniejsza kopia figury znanej z Rio de Janeiro. Postawiona ją w 1927 roku i jest ulubionym miejscem spotkań zakochanych.
Na Maderze jest obecnie ok 200 lewad o długości 2500 km.
Przyroda i środowisko
Ponad 60% powierzchni Madery zajmuje Park Narodowy.
Średnia temperatura w styczniu wynosi ok 16 oC, w sierpniu ok 22 oC.
Klif Cabo Girao jest jednym z najwyższych klifów w Europie ma 580 metrów.
Lasy wawrzynowe na Maderze zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Media
Na Maderze nakręcono dwa pierwsze odcinki serialu emitowanego w TVN Teraz albo nigdy. Sceny kręcono głównie w okolicach Funchal m.in w hotelu Galomar w Canico de Baxio.
Edyta Górniak nagrała na Maderze teledysk do utworu Teraz tu.
Pozostałe
Nazwa Madera wywodzi się od Ilha Madeira czyli Wyspy Drewna lub Zalesionej Wyspy, natomiast Funchal swą nazwę wziął od kopru (por. funcho), który rośnie na wyspie.
Canical jest jednym z ostatnich miejsc w Europie gdzie zaprzestano połowów wielorybów. Wielorybnicy z Madery przez ponad 40 lat zabili 5885 wielorybów.
Wino Madera produkowane jest od przeszło 300 lat, eksport wina stanowi niemal połowę dochodu z eksportu. Madera była podobno ulubionym alkoholem Jerzego Waszyngtona , Benjamina Franklina oraz Thomasa Jeffersona. Ten ostatni wzniósł nią toast w dniu ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Niektórzy sądzą, że na Wyspach Selvagens swoje legendarne skarby ukrył jeden z najokrutniejszych w historii piratów – William Kidd.