Pochodzący z końca XV wieku klasztor Santa Clara jest zabytkiem, który wzbogaca miasto Funchal. Pierwotnie należał do zakonu klauzurowego, obecnie jest otwarty dla zwiedzających.

Położony na Calçada de Santa Clara, budynek ten został wzniesiony w latach 1489-1496, z rozkazu drugiego kapitana donatora Funchal, João Gonçalves da Câmara. W tym czasie celem budowy tych obiektów było zapewnienie schronienia dla córek miejscowej szlachty.

Zespół budynków, które składają się na klasztor Santa Clara w Funchal, zawiera wielką wartość architektoniczną i artystyczną. Na ścianach szczyci się płytkami pochodzącymi z XVII wieku, w stylu hiszpańsko-arabskim. Z kolei sufity są obrabiane w drewnie. Obiekty te mieszczą również kolekcję odrestaurowanych płócien z XVII i XVIII wieku.

Podczas wizyty w klasztorze Santa Clara można poznać atrium, kaplicę São Gonçalo de Amarante, która prawdopodobnie została zbudowana w XVI wieku, ganek i gotycki krużganek. Na koniec warto wybrać się do kościoła Santa Clara, zbudowanego przez João Gonçalvesa Zarco, odkrywcę wyspy.