Casa Colombo – Museu do Porto Santo to punkt odniesienia dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii tej wyspy.
 
Mówi się, że budynek, w którym mieści się to muzeum, był domem nawigatora Krzysztofa Kolumba, kiedy przebywał w Porto Santo, po ślubie z Filipą de Moniz, córką Bartolomeu Perestrelo, pierwszego kapitana wyspy. Nawigator przebywał tu kilka razy, z których jeden był w 1498 roku, podczas swojej trzeciej podróży do Ameryki.
 
Według muzeum kamienny mur z dwoma oknami z gotyckimi ostrołukowymi łukami dowodzi istnienia co najmniej jednego epokowego związku z Krzysztofem Kolumbem. Obecny budynek zbudowany w XVI wieku, został przebudowany w XVIII i XIX wieku.
 
Ale dopiero w 1989 roku Casa Colombo – Museu do Porto Santo otworzyło swoje podwoje. W 2004 r. jej programy zostały ponownie zdefiniowane. Dziś zwiedzający mogą tu znaleźć różnorodne treści informacyjne na temat nawigatora oraz szereg prac związanych z portugalską i hiszpańską ekspansją morską. Istnieje również obszar poświęcony holenderskiemu imperium kolonialnemu.