Położony pomiędzy górami Seixal i Ribeira da Janela, Fanal to rozległy obszar leśny, który zaprasza do spokojnego cieszenia się tym, co najlepsze w naturze. To idylliczne miejsce jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w gminie Porto Moniz, mieszczącym niezwykle piękne dziedzictwo krajobrazowe.
 
W Fanal główną rolę odgrywa niewątpliwie wielowiekowy las Til (Ocotea foetens) – z drzewami, które pochodzą z czasów przed odkryciem archipelagu. Są częścią rodzimego lasu Laurissilva, który jest w imponującym stanie.
 
Pomiędzy punktami widokowymi, strefą rekreacyjną z publicznym grillem i zimowym jeziorem zrodzonym ze starego krateru, w lesie Fanal na Maderze znajduje się wiele naturalnych zakamarków, w których można bawić się, spacerować lub po prostu odpocząć. Jest to też fantastyczne miejsce dla miłośników fotografii.
 
Tutaj znajdziesz również szlaki turystyczne, które oferują możliwość kontemplacji tego rozległego i bogatego obszaru leśnego. W Fanal można rozpocząć kilka szlaków i „lewad”, jak w przypadku PR 13 – Vereda do Fanal lub PR 14 – Levada dos Cedros. Daj się zaskoczyć bogactwu Fanal.