Funchal był często atakowany przez korsarzy na przestrzeni wieków. Aby chronić integralność miasta, zbudowano kilka fortów w celu stworzenia skutecznego pasa obronnego, dlatego zbudowano fortecę São Tiago. Dziś jest to często odwiedzane miejsce.

Pochodząca z początku XVII wieku, twierdza jest strategicznie położona nad brzegiem morza w dzielnicy Zona Velha (Stare Miasto), zabytkowej części miasta. Jego budowa rozpoczęła się w połowie 1614 roku, pod nadzorem Reais Jerónimo Jorge, królewskiego mistrza budowlanego. Później ukończył go jego syn, Bartolomeu João.

Na przestrzeni wieków twierdza São Tiago przeszła kilka renowacji. Co więcej, ten miejski fort, o architekturze wojskowej, służył różnym celom: od kwatery głównej wojsk brytyjskich lub Policji Wojskowej, po schronienie dla ofiar powodzi, która miała miejsce w 1803 roku, kończąc na instalacji w tej przestrzeni Muzeum Sztuki Współczesnej, w 1992 roku (przeniesionej w 2015 roku do Casa das Mudas, w Calheta).

Dziś odwiedzający znajdują w twierdzy São Tiago okazję do podróży przez historię Madery, uzupełnieniem jest fantastyczny widok na Atlantyk.