Miejsce, w którym spotykają się historia, dziedzictwo architektoniczne i wspaniały krajobraz: tak można opisać punkt widokowy Castelo do Pico. W twierdzy São João ten obiekt oferuje szeroki widok na elegancję zatoki Funchal.
 
Zbudowana w XVII wieku fortyfikacja została wykorzystana do kilku celów. Została zbudowana, aby odeprzeć ataki korsarzy, a także służyła jako miejski magazyn prochu. W XX wieku została przekazana Marynarce Wojennej, która wykorzystała go do utworzenia Centrum Łączności Marynarki Wojennej. Dzięki antenom Naval Radio Telegraphic Station w Funchal miejscowi zaczęli nazywać to miejsce „Pico Rádio” (Radiowe Wzgórze).
 
Po przejściu kolejnych prac renowacyjnych to historyczne miejsce jest obecnie uprzywilejowanym punktem do obserwowania Funchal. Ogrodzenie w kształcie cytadeli oferuje odwiedzającym podróż przez historię wyspy, ale to nie wszystko. Z punktu widokowego Castelo do Pico można zobaczyć domy stolicy Madery, które, naznaczone obecnością zielonej roślinności, rozciągają się aż do Atlantyku.
 
Dzięki niedawnym renowacjom punkt widokowy Castelo do Pico obejmuje teraz wielofunkcyjną strefę, odpowiednią na przykład do organizacji koncertów lub konferencji, oraz kawiarnię.