Zbudowany w czasach, gdy ataki piratów i korsarzy były powszechne, fort São Bento da Ribeira Brava jest ważną częścią historycznego dziedzictwa zachodniego wybrzeża Madery. Był rok 1708, kiedy gubernator Madery, Duarte Sodré Pereira, nakazał budowę tej fortyfikacji w celu ochrony wybrzeża i kotwicowiska.

Jednak w październiku 1803 roku powódź, która dotknęła wyspę, spowodowała głębokie szkody w forcie São Bento da Ribeira Brava, pozostawiając go w ruinie. Ponad sto lat później, w 1916 roku, rozpoczęto prace nad remontem tego budynku. Rezultatem tego procesu odbudowy był pomnik, który obecnie można podziwiać na nabrzeżu miasta Ribeira Brava.

Jest to niewielka okrągła wieża, przykryta tarasem z wartownią. Na głównej fasadzie, od strony północnej, podkreślamy drzwi cementową ramą murowaną, w idealnym okrągłym łuku, zwieńczonym napisem i herbem narodowym. Z kolei od strony morza Fort São Bento da Ribeira Brava ma w małej niszy wizerunek św. Benedykta. Obecnie mieści się w nim Biuro Informacji Turystycznej.