Funchal to największe miasto Madery a za razem jej stolica. Mieszka tutaj niewiele ponad 100 000 mieszkańców co stanowi 1/3 wszystkich mieszkańców wyspy. Jak na stolicę przystało przyciąga rzecze turystów chcących poznać historię oraz najciekawsze zabytki Madery. Wielu z odwiedzających poznaje niewielka część Funchal skupiając się na okolicy Avenida Arriaga i Avenida do Mar.

Dzięki współpracy z www.visitfunchal.pt możemy przedstawić Wam trzydniowy przewodnik po mieście. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak długie zwiedzanie miasta, ale jesteśmy przekonani, że każdy wybierze sobie z przewodnika to co dla niego najlepsze i stworzy sobie swój własny plan zwiedzania miasta.

Dzień 1

Teatr Baltazar Diaz

Rozpocznij swoją wizytę w Teatrze Baltazar Dias (mapa), wyjątkowym miejscu na Avenida Arriaga, w samym sercu miasta. Otwarty w dniu 11 marca 1888 r. Obiekt ma takie same linie architektoniczne, jak teatr Narodowy im. S. Carlosa w Lizbonie, który był wzorem dla niemal wszystkich portugalskich teatrów wybudowanych w XIX wieku. Teatr początkowo nosił nazwę Teatro D. Maria Pia, po królowej Portugalii, urodzonej we Włoszech. W 1930 roku nazwa została zmieniona na Baltazar Dias na cześć szesnastowiecznego maderyskiego dramatopisarza.

Teatr przyciąga wyjątkowego, eklektycznym programem,  oraz uroczą kawiarnią, która jest bardzo popularna zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Ogród Miejski w Funchal

Po wyjściu z teatru koniecznie odwiedź Ogród Miejski (mapa). Dogodnie usytuowany w centrum miasta, ogród jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych zielonych miejsc w mieście i najczęściej odwiedzanym przez turystów i mieszkańców. Ogród, znany wcześniej jako Ogród Dona Amélia, wyróżnia się różnorodnością biologiczną. Są drzewa i rośliny ze wszystkich zakątków świata, od tropikalnej Afryki, Indii, Bangladeszu i Malezji po Meksyk i Madagaskar. Flora Madery jest również dobrze reprezentowana w tej wyjątkowej podróży dookoła świata.

Przez kilka stuleci w tej przestrzeni znajdował się także klasztor São Francisco. Godło franciszkanów i Portugalczyków z klasztoru zachowało się i można je zobaczyć na jednym z trawników w ogrodzie.

W ogrodzie znajduje się także audytorium i amfiteatr, kawiarnia na chodniku, kiosk i małe jezioro.

Teraz idź w dół Avenida Arriaga (mapa), w kierunku katedry w Funchal. W drugiej połowie XV w. Częścią tej alei było pole trzciny zwane Campo do Duque, którego część została przekazana gminie w 1485 r. Na budowę kościoła (katedry), placu publicznego i budynku władz miejskich. .

Kontynuuj w kierunku Blandy’s Wine Lodge (mapa), jednej z najstarszych winiarni Madeira w Funchal, która jest zainstalowana w grupie barokowych budynków architektury. W obiekcie znajduje się XVII-wieczna prasa do tłoczenia wina oraz różne maszyny z innych epok, które były używane do przechowywania, sprzedaży i eksportowania tego słynnego na całym świecie wina. Muzeum nie można ominąć. Tam można znaleźć listy znanych osób i dokumenty związane z utworzeniem Madeira Wine Co., a także książki i przybory używane na różnych etapach procesu produkcji wina na Maderze. Zakończ wizytę degustacją tego wspaniałego nektaru.

Po drodze do katedry znajduje się posąg João Gonçalvesa Zarco (mapa), odkrywcy Madery. Statua została wyrzeźbiona przez Francisco Franco i ustawiona w tym miejscu w 1934 roku. Praca zdobyła złoty medal na Iberyjsko-Amerykańskiej Wystawie z 1929 roku w Sewilli w Hiszpanii.

Katedra w Funchal

Po przybyciu do katedry w Funchal (mapa) która jest obowiązkowym przystankiem na trasie, znajdziesz jeden z najpiękniejszych drewnianych sufitów w Portugalii. Zbudowana w 1514 roku, katedra jest jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych na Maderze. Prezbiterium w kaplicy głównej, nawiązujące do stylu flamandzkiego, oraz główny portal z XVII-wiecznymi gotyckimi liniami i złoconym drewnem, wykazują pewne cechy architektury okresu manuelińskiego.

Podążaj w górę Rua João Tavira (mapa) a znajdziesz się na typowych ulicach handlowych w okolicy (Rua da Queimada de Baixo, Rua da Queimada de Cima i Rua do Bispo), gdzie obok tradycyjnych sklepów i sprzedawców ulicznych znajdują się nowoczesne sklepy. Na Rua da Queimada de Baixo można delektować się pysznymi smakami Madery pod postacią najlepszej ręcznie robionej czekolady, to wszystko w sklepie UAUCacau (zapytaj o warsztaty oferowane przez sklep).

Podczas tej pieszej wycieczki nie zapomnij odwiedzić Muzeum Sztuki Sakralnej (mapa), które mieści się w dawnej rezydencji biskupiej (Paço Episcopal do Funchal) na Rua do Bispo. Muzeum jest podzielone na dwie części, jedną z dużą kolekcją sztuki flamandzkiej nabytą pod koniec XV wieku w czasach handlu cukrem między Maderą i Flandrią, a drugą z kolekcją sztuki portugalskiej.

Na placu Praça do Município (mapa) należy odwiedzić manierystyczny kościół Jezuitów (São João Evangelista Church) (mapa), który został zbudowany w XVII wieku. Projekt architektoniczny jest używany przez jezuickich misjonarzy, którzy szerzą słowo Chrystusa w innych częściach świata. Wewnątrz znajduje się kilka obrazów z pozłacanymi drewnianymi ramami, a ściany zakrystii wyłożone są niebiesko-białymi płytkami z XVII wieku. Przewodniki audio są dostępne na stronie w kilku językach. Polecamy wejść na wieżę, która oferuje wyjątkowy widok na tę historyczną wycieczkę z góry.

Ratusz w Funchal

Na Praça do Município koniecznie odwiedź Paços do Concelho  – budynek ratusza (mapa). Ratusz był przenoszony z miejsca na miejsce aby przenieść się do obecnego budynku w pierwszej połowie 1XIX wieku. Budynek został pierwotnie oddany do użytku w 1758 r. przez Conde de Carvalhal. W 1940 r. budynek i okolice poddano gruntownym pracom renowacyjnym, aby nadać mu dzisiejszy wygląd. Po wejściu do środka możesz odwiedzić różne salony w wielkiej sali i wewnętrznym patio, zwieńczając swoją wizytę panoramicznym widokiem z wieży budynku.

Proponujemy zatrzymać się w sklepach Gaudeamus – Akademickie Stowarzyszenie Uniwersytetu na Maderze (mapa) i Pereira D`Oliveira (mapa), gdzie można zrobić sobie przerwę i cieszyć się wspaniałym winem Madery (oba sklepy znajdują się w pobliżu  kościoła Jezuitów). Idź w górę Rua dos Ferreiros i koniecznie zatrzymaj się w księgarni Livraria Esperança (mapa), jest to pierwsza księgarnia w Funchal, która działa od 1886 roku. Obecnie ma w ofercie ponad 96 000 książek , wiele z nich to wydania trudno dostępne w Portugalii i Brazylii. Jest to największa księgarnia w kraju i jedna z największych na świecie.

Kontynuuj w kierunku Largo do Chafariz (mapa), koniecznie zobacz Fábrica de Santo António (mapa), miejsce, w którym od ponad 120 lat produkuje się tradycyjne miodowe ciastka maderyjskie. Obok Largo do Chafariz spotkasz tradycyjnych sprzedawców ulicznych i kwiaciarki. Skręć w lewo i idź w kierunku Rua Dr. Fernão de Ornelas (mapa) jednej z głównych arterii w centrum miasta. Jest to tętniąca życiem dzielnica handlowa z wieloma sklepami.

Kontynuuj wzdłuż ulicy i zatrzymaj się w sklepie/fabryce Bordal – Bordados da Madeira mapa(). Przy wejściu do sklepu zobaczysz kobietę ubraną w tradycyjny strój ludowy wykonującą hafty. Koniecznie odwiedź fabrykę i sklep Patrício & Gouveia mapa(), która produkuje i sprzedaje hafty i tkaniny, a także szeroką gamę typowych produktów regionalnych i portugalskich. Znajduje się na Rua Visconde Anadia.

Mercado dos Lavradores Funchal

Po przybyciu do Mercado dos Lavradores (mapa) można podziwiać najlepsze produkty z Madery, doskonałą symbiozę kolorów i zapachów, które otaczają Ciebie i prawdziwość ludzi. Budynek pochodzi z 1940 roku i został zbudowany w stylu architektury Estado Novo. Fasada, główne wejście i targ rybny zdobią ogromne panele z płytek wyprodukowane przez Fábrica Maria de Portugal. Na targu  możesz zrobić sobie przerwę i spróbować najlepszych owoców i świeżych produktów z Madery lub wypić kawę w kawiarni na świeżym powietrzu na górnym poziomie.

Teren wokół Mercado jest najlepszymi miejscem, żeby zapoznać się z codziennym życiem mieszkańców miasta. Z handlem prowadzonym w tradycyjnych sklepach (sklepach spożywczych i tawernach), takich jak A Mercadora  na Rua do Hospital Velho (mapa) i odpoczynkiem w restauracjach, takich jak O Jacquet (mapa), która znajduje się na początku Rua de Santa Maria.

Wychodząc z targu rybnego na tyłach Mercado dos Lavradores, idź ulicą Rua da Boa Viagem (mapa) w kierunku Starego Miasta (via Rua de Santa Maria). Jeśli masz ochotę wspominać swoje dzieciństwo i dobrze się bawić odwiedź wspaniałą kolekcję Muzeum Zabawek i Armazém do Mercado, (mapa) na Rua Latino Coelho.

Dzień 2

Stare Miasto z wąskimi brukowanymi uliczkami i fasadami starych domów, jest obszarem o wielkim znaczeniu historycznym i architektonicznym, w którym znajdziesz tradycyjne restauracje w starych domach rybackich i innych domach z XVIII wieku. Jest wypełnione przytulnymi ulicami, a historia mówi nam, że właśnie tam powstała pierwsza osada, która przekształciła się w miasto. Obecnie znajduje się tutaj największe skupisko barów i nocnych klubów. Kolorowe drzwi pomalowane przez lokalnych i zagranicznych artystów  w ramach projektu artE de pORtas abErtas to jeden z najciekawszych przykładów miejskiej sztuki i kultury w mieście.

Idąc Rua de Santa Maria jedną z najstarszych ulic w mieście, warto zatrzymać się w Vilão Boot Factory, obok kaplicy Corpo Santo. Kontynuuj w kierunku Fortu São Tiago (mapa), pięknego przykładu architektury militarnej, która chroniła wyspę przed atakami piratów na wybrzeżu. Jeśli to możliwe, po opuszczeniu fortu, odwiedź Kościół Socorro, na górze ulicy (idź w górę Travessa do Forte). Poświęć chwilę, aby cieszyć się wspaniałym widokiem z odkrytego patio Barreirinha Bar Café.

Wróć do Almirante Reis Jardim (mapa) (w okolicy stacji kolejki linowe na Monte przy Rua D. Carlos I.

Wjazd na Monte w kolejką linową to rzecz której nie możesz przegapić. Podróż trwa około 15 minut. Monte (mapa) jest jednym z najprzyjemniejszych miejsc w Funchal. Tutaj możesz odpocząć w wyjątkowym otoczeniu, w którym znajdują się ryby Koi, łabędzie i pawie, które zamieszkują ten botaniczny raj. Wystawy muzealne zawierają kolekcję minerałów i klejnotów ze wszystkich zakątków świata oraz kolekcję współczesnych rzeźb z Zimbabwe. W pobliżu znajduje się kościół Nossa Senhora do Monte (mapa), nazwany na cześć patrona Madery. Quinta Jardins do Imperado (mapa) to ostatnia rezydencja cesarza Karola Austrii, kiedy został zesłany na Maderę w 1921 roku, oraz Park Miejski. Ciesz się wspaniałymi widokami z belvederes w okolicy.

Sanie Monte

Możesz wrócić do Funchal kolejką linową lub zjechać na wiklinowych saniach (mapa) do Livramento (stamtąd możesz skorzystać z różnych środków transportu publicznego dostępnych w okolicy). Możesz również wybrać kolejkę grodu botanicznego której stacja znajduje się na Largo das Babosas. W Ogrodzie Botanicznym (mapa) możesz zobaczyć ponad 2000 roślin o harmonijnych formach i kontrastowych kolorach, wszystkie odpowiednio zidentyfikowane. Madera ma niezwykłą florę endemiczną i optymalne warunki do wzrostu roślin z niemal dowolnego miejsca na świecie.

Casa da Luz Funchal

Jeśli zdecydujesz się zjechać kolejką linową do Funchal to w pobliżu dolnej stacji na Rua Casa da Luz znajdziesz Muzeum Elektryczne (mapa). Muzeum znajduje się w budynku, w którym kiedyś działała elektrownia cieplna Funchal, znana miejscowym jako „Casa da Luz”. W muzeum pokazane są dokumenty i maszyny, dzięki którym zwiedzający mogą zorientować się, w jaki sposób rozwinęła się sieć elektroenergetyczna regionu. Ribeira de João Gomes to miejsce gdzie znajdziesz ruiny starych murów obronnych miasta. Idąc dalej w kierunku Rua da Alfândega, przez Rampa do Cidrão po prawej stronie zobaczysz Rua dos Tanoeiros, jedna z najbardziej malowniczych ulic w mieście, koniecznie odwiedź Mercearia 150-letni sklep znany ze sprzedaży przypraw. Na Praça do Colombo znajduje się Cidade do Muzeum Açúcar (mapa) kiedyś w tym miejscu był dom João Esmeraldo w stylu manuelińskim. Esmeraldo był flamandzkim kupcem, który przybył na Maderę pod koniec XV wieku, by produkować i sprzedawać cukier. Podczas wykopalisk archeologicznych w 1989 r.  odkryto bogatą kolekcję przedmiotów z życia codziennego XVI i XVII wieku, które dały początek temu muzeum. Wśród znalezionych przedmiotów znalazły się: szyszka cukrowa, pleśnie cukrowe oraz obrazy i rzeźby flamandzkie.

Po wyjściu z muzeum idź w kierunku Largo dos Varadouros (ten plac był niezwykle ważny dla miasta w XVI wieku, a w XVII i XVIII wieku był centrum handlowym i bramą do miasta), gdzie znajdziesz Porta da Cidade (mapa) czyli brama do miasta, która zamykała mury obronne Funchal. Budowa została zlecona w 1689 roku przez ówczesnego gubernatora D. Lourenço de Almada.

Dzień 3

Rozpocznij dzień na Avenida do Mar (mapa). Spaceruj ulicą i ciesz się wspaniałą nadmorską, kosmopolityczną atmosferą, z odkrytymi tarasami wzdłuż przystani (mapa). Po prawej stronie będziesz mijać budynek Regionalnego Zgromadzenia Ustawodawczego (mapa) w którym dawnej znajdował się urząd celny Funchal. Budynek został zbudowany około 1519 roku i był modyfikowany kilka razy w ciągu XVII i XVIII wieku. Nieco dalej, koniecznie odwiedź Pałac São Lourenço (mapa) który od 1943 roku jest pomnikiem narodowym. W pałacu mieści się Muzeum Wojskowe.

Podziwiaj zatokę Funchal z punktu widokowego w Parque de Santa Catarina(mapa), rozciągają się tutaj wspaniałe widoki na miasto jak i samą zatokę. Możesz spacerować po parku i zobaczyć liczne gatunki drzew ze wszystkich zakątków świata.

Kaplica Santa Catarina (mapa) jest szczególna. Nakaz budowy kaplicy z drewna wydała w 1425 roku Dona Constança, żona odkrywcy Madery – João Gonçalves Zarco. Obecna kaplica pochodzi z XVII wieku. W pobliżu parku, na Avenida do Infante, znajdziesz posiadłość Quinta Vigia (mapa), oficjalną rezydencję regionalnego gubernatora Madery, gdzie można zwiedzić ogrody i Capela das Angústias (Kaplica cierpienia), a także wspaniały punkt widokowy z widokiem na zatokę (zamknięte soboty i niedziele).

Cristiano Ronaldo Muzeum

Idź na Praça do Mar przy Avenida Sá Carneiro (mapa) i zatrzymaj się w Muzeum CR7 (mapa). Jest to miejsce poświęcone piłkarzowi Cristiano Ronaldo, rodowitemu mieszkańcy Madery i trzykrotnemu zwycięzcy World Player of the Year Award i czterokrotnemu zwycięzcy nagrody Złotego Buta, a także wiele innych trofeów. W muzeum znajduje się pełnowymiarowa replika jego postaci w wosku, chronologia jego zwycięstw i interaktywne doświadczenia z gwiazdą.

Nini Andrade Silva Design Center

Podejdź do portu i odwiedź Nini Andrade Silva Design Center (mapa), znajdujące się w emblematycznej twierdzy Nossa Senhora da Conceição, niegdyś zamieszkałej przez Gonçalves Zarco, z przepięknym widokiem na całą zatokę Funchal. Przestrzeń dokumentuje karierę i dzieło projektanta z Madery i obejmuje stałą ekspozycję, która jest częścią prywatnej kolekcji Nini Andrade Silva, gdzie historia i kultura Madery i jej silne związki z morzem są bardzo widoczne. Centrum Designu Nini Andrade Silva oferuje unikalne usługi i przestrzenie, takie jak stała przestrzeń wystawowa, sklep, restauracja i restauracja nagrodzonego szefa kuchni Miguela Laffana.

Oprócz udokumentowania kariery i pracy projektanta, Design Center ma na celu odgrywanie aktywnej, dynamicznej roli jako centrum i laboratorium dla pomysłów, a także centrum rozwoju i innowacji, w którym wszystkie rodzaje ekspresji artystycznej i myśli mogą się spotykać.